V následujícím literárním přehledu se nebudeme věnovat textům publikovaným pouze na WWW, zaměříme na informace o literatuře, která současně vychází i tiskem. Zcela vynecháme on-line knihkupectví, kde se knihy prostě prodávají podobně jako v kamenných obchodech.
Existence volně přístupných literárních textů na internetu je úzce spojena s velmi obsáhlou problematikou autorských práv. V zásadě lze říci, že na knihy autorů, kteří zemřeli před více než 70 lety (jiné normy udávají pouze 50 let) se již autorská práva nevztahují. Soustředíme se proto právě a literaturu staršího data.
Zřejmě nejrozsáhlejší databázi klasické literatury vůbec představuje tzv. Project Guttenberg na http://www.gutenberg.org/, pojmenovaný samozřejmě po vynálezci knihtisku. Pro lidi znalé angličtiny představuje tato databáze skutečný ráj, čeká zde třeba Gulliver, Robinson Crusoe či Shakespeare, Doyle i Wilde (v zájmu stručnosti jsou v tomto článku volně kombinována jména autorů a názvy jejich děl).
Zůstaňme však u textů v češtině. Jistou obdobou projektu Guttenberg jsou texty zdarma ke stažení na adrese http://www.palmknihy.cz (především v sekci "klasika"). Ze známých jmen zde nechybí např. Mácha, Ladislav Klíma, Poe, Neruda či Kafka.
Spíše namátkou několik dalších skutečně klasických děl. Bibli najdete na http://www.biblenet.cz/bible/ či http://bible.virt.cz/. Na http://www.literatura.unas.cz/menu.html čeká třeba Dekameron, Vergilius, Ovidius a Epos o Gilgamešovi. Anglická klasika Agatha Christie sídlí na adrese http://agatha.webpark.cz/index2.html. Text Exupéryho Malého prince je na http://www.vrana.cz/princ/.
Zájemci o francouzskou literaturu obecně mohou navštívit adresu http://www.livres.cz/_www/livres/. Na http://www.fi.muni.cz/~xkocvara/literatura/ poletuje Poeův Havran (originál i Nezvalův překlad) a několik dalších básní tohoto autora, ale také texty ruského spisovatele Daniilia Charmse. Zpěvy Staré Číny v překladu Bohumila Mathesia jsou k mání na http://www.volny.cz/buchtik/Jarda/Cina/nauv.htm.
Co se týče autorů českých, začneme texty staršími. Kryštof Harant a jeho "Cesta z království českého…" sídlí na http://citanka.cz/harant/, Komenského hledejte na http://citanka.cz/komensky/ (včetně několika jeho děl), celý text Via Lucis pak na http://www.vialucis.cz/. Mácha a jeho Máj jsou k mání na http://www.volny.cz/borekl/maj/. Tři díla Karla Havlíčka Borovského sídlí na adrese http://eldar.cz/kangaroo/borovsky/.
Alespoň na chvíli pojďme do století dvacátého. František Gellner sídlí na http://sweb.cz/fgellner/. Na adrese http://capek.misto.cz/ najdete kromě jiných informací celé dílo Karla Čapka. Pro Franze Kafku je zřejmě nejlepším zdrojem informací stránka http://mujweb.cz/www/franz.kafka/, na http://www.franzkafka.cz/ můžete najít i ukázky z multimediálního CD-ROMu věnovaného tomuto autorovi. S Jaroslavem Haškem a s jeho dílem (především řada povídek) vás seznámí např. stránka http://vojtisek.tripod.com/hasek/. Celý text Švejka je na http://members.tripod.com/~Klempera/svejk.htm.
Obec překladatelů sídlí na adrese http://www.hyperlink.cz/obec/. Mj. zde najdete i jména knih, překladatelů a vydavatelů, kteří získali nominace na ceny udělované Obcí. Nechybí ani seznam držitelů anticen (podobná varování se mohou hodit v případě, že s koupí nějaké knihy váháte). Závěrečná adresa je pak určena milovníkům antikvariátů: Průvodce těmi pražskými hledejte např. na adrese http://bedekr.baldachyn.cz/.