Neúčinnou léčbu zaregistruje více lidí

Medicína |

Protože namletý sušený had vám na chřipku nepomůže, budete chorobou trpět déle. Během té doby vás navštíví více lidí, budou se vás vyptávat...




Proč se dosud užívají různé medikamenty spadající do „lidového léčitelství“? Teď nejde o praktiky, které se dovolávají nějakého magického působení, ale spíše použití normálních látek, které mají něco způsobit – dejme tomu česnek zastavit AIDS, jak tvrdí dokonce jihoafrický ministr zdravotnictví – leč tento účinek nemají.

Tady bychom mohli zabřednout do nekonečných diskusí o placebo efektu, o tom, že někdy tyto prostředky působit skutečně mohou, nebo že nakonec nemusejí mnohdy působit léky z lékárny, že na něco pořádné léky nejsou nebo alespoň v některých částech nejsou dostupné.

Zajímavější je ale výklad, který přináší New Scientist. V zásadě by se dalo říct, že protože namletý sušený had vám na chřipku nepomůže, budete chorobou trpět déle. Během té doby vás navštíví více lidí, budou se vás vyptávat, jak se vám daří a co s tím děláte, a předáte příslušný mem dál a dál. Kdo se nějakým klasických lékem vykurýruje za dva dni, nebude s tím dělat ciráty. Nakonec se tak ale větší množství lidí dozví, že soused XY užíval to a to – a nakonec nezemřel, jakkoliv se kurýroval dlouho, takže to byla pořádná choroba, ale nosorožčí roh to nakonec zvládl. Samozřejmě se ho na účinnost léčebného postupu mohou zeptat; tady vyvstává otázka, co jim odpoví. (Co si sám myslí? Dejme tomu se nechce shodit tím, že naletěl? Mimochodem, lišilo by se to od situace, kdy bychom se někoho zeptal třeba na to, jak dopadla jeho investice na burze?)

Příslušný model vypracoval Mark Tanaka, matematický biolog na univerzitě v Sydney. Samozřejmě tento jev asi více funguje mimo západní kultury a u chorob méně častých, ale uplatňuje se leckde. Nejspíš zdaleka nejen v medicíně – lidé, kteří něco dělají dlouho a neúčinně a stále o tom mluví mohou také působit pracovitěji…

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámky:

– Samozřejmě to má nějakou hranici, asi nikde není rozšířené pít na nachlazení kyanid. Nicméně to, jak se určité memy šíří, určitě nemusí vždy souviset s jejich „objektivní pravdivostí“ ani s tím, zda jsou svým hostitelům prospěšné.

– A samozřejmě k předešlému výkladu – to, co bylo výše navrženo, je stále jen idealizovaný model s několika málo proměnnými. Můžeme to brát i jako kuriozitu/zábavný paradox.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.