Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Myšlenkový experiment: Automatická milenka

Turingův test, Chalmersova zombie a čínský pokoj jsou v literatuře zmiňovány poměrně často. Příbuzným myšlenkovým experimentem, týkajícím se otázky vědomí, je tzv. automatická milenka.

Experiment je dílem Williama Jamese. "Automatická milenka" v jeho podání by prošla Turingovým testem, nadto by byla nerozpoznatelná i po stránce sexuální. James se však domnívá, že pokud by ovšem taková osoba nebyla "ve skutečnosti" obdařená vědomím, nemohl by ji její partner vnímat jako plnohodnotný ekvivalent. Především z egoistických důvodů, vadilo by mu, že ho "ve skutečnosti nemiluje/neobdivuje" etc.

Marek Petrů ovšem poznamenává, že James by automatickou milenku de facto neměl jak poznat. "Jsi si jistý, že tvá žena není automatická milenka?", ptá se provokativně.
Vyplývá z toho řada dilemat, mj. i etických. Představa, že budeme s bezduchým strojem nakládat jako s vědomou bytostí, je dost nepříjemná (alespoň v oblasti sexuality, povídat si s kávovarem je naproti tomu neproblematické :-)), upřít "vědomému stroji" toto vědomí a zacházet s ním jako s bezduchým automatem ale také není jednáním, které by budilo nadšení.

Zdroj: Marek Petrů: Kognitivní věda – úvod do problematiky, Ostravská univerzita, Ostrava 2005

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru