Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Operace srdce bez otevření hrudníku

***tisková zpráva společnosti Olympus
***poznámka Pavel Houser: Tisková zpráva je staršího data, téma je ovšem zajímavé a při letmém pátrání jsem nenarazil na to, že by celá věc proběhla médii, proto materiál zveřejňujeme na Science Worldu i přes zpoždění.

22. a 23. listopadu 2006 proběhly v Praze ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady první unikátní operace srdce bez nutnosti otevření hrudníku operovaného pacienta. Poprvé v České republice byli operováni dva pacienti s fibrilací síní s využitím endoskopické metody. Při použití endoskopické techniky Olympus byl pooperační průběh nekomplikovaný, a proto mohli být oba pacienti po několika dnech propuštěni do domácího léčení.

Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu, která se v populaci vyskytuje u 1 % obyvatel, ale ve věku nad 65 let tento počet roste až na 6 %. Při rychlé komorové frekvenci se nestačí srdeční komory naplnit krví, snižuje se množství přečerpané krve, dochází k dušnosti a v pokročilých fázích až ke vzniku srdečního selhání. Důsledkem tohoto onemocnění mohou být i závažné trombembolické komplikace, z nichž nejzávažnější je embolie do mozkových tepen s následným rozvojem cévní mozkové příhody, která postihuje ročně 5-8 % pacientů.

K obnovení normální srdeční aktivity (sinusového rytmu) je běžně užívána řada léků (antiarytmika) nebo elektrický výboj. Pokud však tato terapie bývala neúčinná a nadále přetrvávala fibrilace síní se „zrychleným tepem”, bylo toto onemocnění řešeno chirurgickým zákrokem – tzv. MAZE operací. Tato operace se však, právě pro svou rozsáhlost a nutnost dostatečného přístupu k srdci širokým otevřením hrudníku, běžně prováděla pouze jako kombinovaný výkon u pacientů, kteří měli současně plánovanou operaci chlopenní vady či bypassu.

Operace Endo MAZE, kterou na konci listopadu 2006 provedli prof. MUDr. Zbyněk Straka a prim. MUDr. Martin Herold ve spolupráci s MUDr. Markem La Meirem z nizozemské Univerzitní nemocnice v Maastrichtu, znamenala významné zjednodušení celého operačního postupu. S použitím endoskopické techniky Olympus byla celá operace provedena prostřednictvím tří asi 1 cm velkých otvorů do hrudníku, do kterých byly zavedeny endoskopické nástroje Olympus, které umožnily operovat bez přímého pohledu, ale současně bez nutnosti masivního otevření hrudníku. Za pomoci videolaparoskopické optiky Olympus, která byla zavedena do jednoho z vytvořených otvorů, byl umožněn přenos obrazu vnitřního prostředí hrudníku na monitor endoskopické sestavy. Přístroje Olympus jako jediné na světě umožňují přenos obrazu ve vysokém stupni rozlišení“, v tzv. „HDTV – High Definiton Television“, jehož kvalita zajišťuje zobrazení i velmi obtížně viditelných, ale důležitých detailů cév a okolních tkání. Vlastní výkon byl pak proveden po zavedení speciálního katetru společnosti Guidant s využitím mikrovlnné energie.

Hlavní výhodou endoskopicky provedené operace je její podstatně menší náročnost pro pacienta, jeho přímého zatížení, rychlá rehabilitace a krátká hospitalizace; rovněž příznivý kosmetický efekt je neopominutelný.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru