Francouzští vědci pod vedením forenzního odborníka Philippa Charliera dospěli k závěru, že pozůstatky jejich národní hrdinky a světice Johanky z Arku jsou ve skutečnosti falzem pocházejícím nejspíš z egyptské mumie.
Protože Johanka z Arku byla (během Stoleté války mezi Anglií a Francií) v roce 1431 upálena v Rouenu v Normandii, nebylo samozřejmě k dispozici žádné „kompletní“ tělo, ale jen zbytky (kromě žebra také ohořelé dřevo a lněná látka), které byly údajně sesbírány z dohořelé hranice. Byly nalezeny v roce 1867 v jedné pařížské lékárně (!) s popiskem, že jde o ostatky světice. Jejich pravost byla církví přijata a dodnes byly uchovávány v Chinonu.
Zbytky těla byly ovšem nyní metodou radioaktivního uhlíku datovány do doby kolem roku 500 př. n. l., pozůstatky látky zase mají odpovídat rubáši, do kterého své mumie balili starověcí Egypťané. Taktéž stopy po pryskyřici odkazují spíše k egyptským mumiím než ke středověké Francii, kde příslušné stromy údajně rostly jen stěží. Článek v časopise Nature podrobně popisuje fyzikální a chemické metody, jakými byly zbytky analyzovány.
Zdroj: Nature
Miniatura Johanky z Arku ze 2. poloviny 15. století, dnes v Paříži v Centre Historique des Archives Nationales
zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
Poznámky: