Existuje tradiční názor, který říká, že indiánské kultury předkolumbovské Ameriky neznaly kolo. Je to ale pravda? Ne tak docela…
Archeologické nálezy totiž dokazují, že Aztékové i jejich předkové vyráběli svým dětem hračky na kolečkách – konkrétně se v knihách lze setkat nejčastěji s fotografií sympaticky vyhlížejícího krokodýla. Mayové zase při stavbě svých "bílých cest" dokonce používali cosi na způsob válců. Po příslušných cestách však potom již chodili pěšky, k vynálezu vozu ani žádnému jinému serióznímu využití kola v předkolumbovské Americe nikdy nedošlo.
Přitom ve Starém světě je kolo známo už přibližně pět a půl tisíce let. Jeho prvními vynálezci byli zřejmě Sumerové (spekuluje se i o možnosti, že kolo se objevilo v černomořských stepích). Každopádně kolo bylo spolu se střelným prachem, abecedním písmem a železem zřejmě hlavní technologickou výhodou, která umožnila Španělům rychlé zničení velkých indiánských říší. Ostatně, vůz tažený koňmi byl obrovskou výhodou i v jiných dějinných okamžicích – Hyksósové mohli díky tomu např. dobýt Egypt a ukončit zde období tzv. Střední říše.
Na hlavní otázku jsme však neodpověděli: Pokud Aztékové kolo znali, proč ho však nevyužívali? Jeden z možných výkladů tohoto stavu tvrdí, že k využití kola např. v podobě vozu je třeba tažných zvířat. Protože mexické národy žádná taková zapřahatelná zvířata k dispozici neměly (celá řada velkých savců vyhynula v Americe na konci doby ledové), nedošlo se ani k využití kola. V tomto kontextu se zdá být historickou smůlou, že naopak obyvatelé And kolo nikdy nevynalezli – jako tahouni na inckých silnicích by se totiž mohly dobře uplatnit ochočené lamy.
Můžeme samozřejmě spekulovat o tom, že nebýt španělské expanze, Aztékové by dříve či později získali lamy nebo Inkové ideu kola. Nicméně i výše uvedená logika, která spojuje kolo výhradně s tažnými zvířaty, je sama o sobě zpochybnitelná. Opravdu by se Aztékům nevyplatily například trakaře? Je vůz tažený zvířetem jedinou možností využití kola? Je zde přece také hrnčířský kruh nebo mlýn. Nehledě k tomu, že i vozy tažené lidmi jsou (snad) řešením výhodnějším než nosiči.
Otazníky tak každopádně zůstávají. Příčinou odmítání nových technologií jsou u některých společností důvody náboženské povahy. Bylo snad pro Aztéky kolo tabu právě z těchto důvodů, jednalo se o cosi na způsob "zakázané technologie"? Nevíme. Historie však ukazuje, že společnosti s odmítavým postojem k technologiím nejsou obvykle tvůrci impérií. U Aztéků, jejichž civilizace měla velmi expanzivní charakter, nepůsobí takové rituálně motivované odmítnutí kola rozhodně příliš pravděpodobně.