Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Přisolte si elektrošokem

Je celkem jasné, k čemu by se podobný trik mohl hodit. Dejme tomu má člověk ze zdravotních důvodů omezit solení, slazení či kořenění, chytrá lžíce by mu však mohla i fádní jídlo náležitě dochutit – simulovat lze takto údajně chuť slanou, hořkou a kyselou. Kdo by si chtěl obdobně ochutit nápoj, stačí mu pít z láhve vybavené pro změnu elektrickým náústkem.

S nápadem přišel Nimesha Ranasinghe z New York University Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech. Dodává, že chuť se samozřejmě netvoří jen na jazyku, ale je „multimediální“, tj. roli zde hraje třeba i čich nebo textura pokrmu (tu v tomto případě ale není třeba nijak simulovat). Lžíci by tedy šlo doplnit o další generátory vjemů – vskutku, vynálezce už zkouší, aby také vysílala různobarevné záblesky. například modré světlo prý zintenzivňuje dojem slané chuti.

Testované osoby se podařilo oklamat s celkem slušnou pravděpodobností, u vody i kaše bez chuti pociťovala požadovaný vjem 40-83 % strávníků – a to jde teprve o prototyp. Nejobtížněji se údajně simulovala hořkost a někteří lidé si stěžovali, že kromě žádoucí chuti dodaly přístroje navíc ještě kovou pachuť elektrod. Není asi problém inovovat tak, aby tento defekt byl odstraněn.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:

– Prý stačí měnit frekvenci a sílu pulzů. Není to tak, že by se různé chuti vytvářely pulzy na různých místech lžíce.

– Možná budou existovat speciální helmy pro virtuální realitu při jídle? Vařenou mrkev pak budeme pokládat za stejk?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru