Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Stresový hormon prý prodlužuje burzovní krize

Výzkumníci z Cambridge University a Queensland University ukázali, že obchodníci mají tendenci se chovat davově a stres snižuje jejich ochotu riskovat. Zatímco v době bublin aktiv jsou optimističtí a nakupují, jakmile dojde k pádu trhu, v důsledku stresu ztratí ochotu riskovat – přitom při nízkých cenách se naopak nabízejí příležitosti k výhodným investicím.

Takové jednání bychom mohli označit jako iracionální – se všemi nejasnostmi, které se váží k tomuto pojmu. Obchodníci se každopádně často chovají spíše na základě emocí než kalkulací, byť sami uvádějí opak. Výprodej portfolia dále snižuje cenu a zvyšuje stres. V důsledku toho pak po prasknutí bubliny trvá krize poměrně dlouho (řekněme „zbytečně dlouho“), setrvačnost platí i v případě bublin.
Studie byla publikována v Proceedings of the National Academy of Sciences. Výsledky samy o sobě nejsou nijak nové, tentokrát však nestojí na spekulaci, ale na empirii a neurologických vyšetřeních. Sledování ukázalo, že během poklesu trhu se u londýnských obchodníků zvýšila hladina stresového hormonu kortizolu. Následně byl pomocí tablet kortizol zvýšen i u dobrovolníků a ti pak v různých simulovaných transakcích oproti kontrolní skupině byli méně ochotni brát na sebe riziko.
Kritici studie upozorňují, že stres ale může stejně dobře zvýšit sklon k hazardu, protože narušuje proces rozhodování a snižuje sebekontrolu (viz případy obchodníků, kteří po nepovedené transakci překročí svoji pravomoc a bezhlavě se vrhají do čím dál riskantnějších sázek).

Poznámka: Ovšem ani krize netrvají věčně. Z kladné zpětné vazby pád trhu – stres – výprodej – pád trhu – stres by se mohlo zdát, že vše rychle skončí, tak tomu ale také není.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru