Jedná se o bronzový kotouč zdobený zlatem, které sem bylo „přitepáno“. Pochází z doby únětické kultury, kterou známe i z našeho území. Po pravdě řešeno můžeme ale svým sousedům (disk byl objeven nedaleko Lipska a dnes je uložen v muzeu v Halle) jen závidět, protože srovnatelný nález z našeho území nemáme.
Jde o unikát; otázkou je, zda bychom na tomto základě měli nějak měnit představy o celé tehdejší středoevropské kultuře na počátku doby bronzové. Dokládá to, že tehdejší společnost byla nějak vyspělejší, než by nasvědčovalo jinak dochovaných „pár střepů“ (pardon)? Možná jde o „nahodilé“ dílo některého z tehdejších géniů; složení kovu každopádně ukazuje na použití středoevropských surovin, nejde o import z jihu.
Zajímavé na disku je, že byl několikrát předělán – postupně se přidávaly další zlaté dekorace – a teprve po asi půl tisíciletí používání uložen do země. Život disku můžeme datovat zhruba do doby 2100-1600 př. n. l. Protože na disku je znázorněno Slunce, Měsíc a hvězdy (Plejády?), předpokládá se astronomický účel (snad určování slunovratů a rovnodenností, to je však trochu nejasné; ve své první fázi disk zřejmě tento účel neměl).
Mluví se rovněž o kultovním či obecně prestižním významu artefaktu, i to je ovšem tvrzení poněkud nicneříkající. Z disku těžko soudit na to, jak rozsáhlé astronomické znalosti měli jeho tvůrci, např. zda se blížily úrovni, jaká byla tehdy v Egyptě nebo na Blízkém východě.
Každopádně, když se řekne „disk“, už nám nemusí automaticky vytanout na mysli jen spojení „z Faistu“. Máme i (geograficky) bližší artefakt.
Další informace:
Wikipedia
Wikipedia.cz
Rozhlasový magazín planetárium (zvukový záznam)