Hlavními trendy letošního roku má být deklarace ekologičnosti výrobku, nástup biometrických řešení a RFID, jednoduchost ovládání a vývoj nových zdrojů energie pro mobilní přístroje…
Expertní skupina pro technologie, média a telekomunikace (TMT) společnosti Deloitte zveřejnila svoji analýzu vývojových a obchodních trendů, k nimž letos dojde v technologických sektorech.
Osobní údaje
Aktuálním tématem bude bezpečnost a ochrana osobních údajů. Státy si potřebují chránit své hranice, firmy své elektronicky skladované údaje a lidé svůj majetek a identitu. Hesla, identifikační čísla (PIN), elektronické podpisy a klíče nepředstavují dokonalé zabezpečení, protože se dají kopírovat, ztratit, ukrást i zapomenout. Perspektivním řešením jsou technologie založené na biometrických údajích.
Významnou úlohu při rozšiřování aplikací založených na biometrických údajích sehraje státní správa. Některé země, od loňska i Česká republika, začaly vydávat cestovní doklady s biometrickými údaji jejich držitelů. Díky tomu se zlevní jednotková cena technologických zařízení a biometrická ochrana se postupně zlevní pro všechny potenciální uživatele. Ruku v ruce s rozvojem této technologie však musí jít celosvětová standardizace biometrických bezpečnostních systémů, a také samozřejmě ochrana proti jejich zneužití.
Ekologie
„Technologické firmy budou hledat své možnosti, jak přispět k ochraně klimatu. … Budou poukazovat na to, jak jejich výrobky vytvářejí alternativu k tak nešetrným činnostem, jako jsou služební cesty, případně jak s jejich pomocí lze racionalizovat spotřebu energie,“ uvedl Petr Babický, TMT partner, Deloitte Česká a Slovenská republika.
RFID proti daňovým únikům
Nové technologie rovněž budou v roce 2007 čelit snahám o jejich zneužití při daňových podvodech. Nejrozšířenější jsou patrně úniky na dani z přidané hodnoty při vývozu a dovozu zboží, kdy exportér může žádat vrácení DPH, zatímco dovozce je povinen při prodeji importovaného zboží v cílové zemi vybrat DPH od zákazníků a odevzdat státu. Zatímco vývozce získá DPH zpět, dovozce daň neodevzdá. Některé zásilky takto překročí státní hranici i několikrát tam a zpět. V Evropě jsou úniky DPH docílené tímto způsobem odhadovány na téměř 67 miliard dolarů (1433,13 mld. Kč) ročně.
Nové technologie, jako např. polovodiče a mobilní telefony, jsou jednak díky své relativně vysoké hodnotě a malém objemu častým subjektem daňových podvodů, jednak se ale stanou nositelem nových možností ochrany proti tomuto typu zločinu. Například firmy mohou ve spolupráci se státními orgány opatřovat své zboží radiofrekvenčními značkami a tím je jednoznačně identifikovat.
Kapesní energie a jednoduchost prorazí
Také v letošním roce se budou technologické firmy dále zdokonalovat ve vývoji a aplikacích mobilních energetických zdrojů. Jen na vývoj suchých článkových baterií se ročně vynakládá 31 miliard dolarů, dalších 6 miliard dolarů padne na vývoj znovunabíjecích baterií. Pozornost firem se ale upne spíše na možnosti průběžného získávání energie ze zatím neobvyklých, ale všudypřítomných zdrojů, jako jsou sluneční záření či denní světlo, teplota lidského těla, pohyb, apod.
Marketingové poznatky pak napovídají, že v roce 2007 mohou být obchodně úspěšnější firmy, které nabídnou spotřebitelům jednoduché, monofunkční přístroje, než výrobci složitých, integrovaných zařízení.Reklamační oddělení specializovaných obchodů uvádějí, že jen u poloviny všech reklamací je příčinou skutečná vada zboží. V polovině případů zákazníci vracejí výrobky proto, že jim nerozumějí a nedovedou je ovládat.