Člověk |
Do kašny vystavěné v roce 1566 stavitelem Janem Vlachem přivádělo vodu dřevěné a železné potrubí. Po několik staletí zdobila tuto kašnu soška rytíře zvaná Žumbera umístěna dnes na tzv. Císařském domě v sousedství radnice.
***oznámení ZIP o.p.s.
Závěr archeologického výzkumu prováděného v souvislosti s první etapou rekonstrukce plochy náměstí Republiky v Plzni přinesl odborníkům nemalé překvapení. V severovýchodním koutu náměstí byla odkryta podstatná část půdorysu velké výstavné renesanční kašny. Poloha kašny byla archeologům ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP o.p.s.), kteří výzkum provádějí, známa již před zahájením výzkumu. Teprve pokračující stavební práce však umožnily téměř úplné odkrytí základů. Do kašny vystavěné v roce 1566 stavitelem Janem Vlachem přivádělo vodu dřevěné a železné potrubí. Po několik staletí zdobila tuto kašnu soška rytíře zvaná Žumbera umístěna dnes na tzv. Císařském domě v sousedství radnice. Objevené základy budou po zakonzervování zachovány pod novou dlažbou.
Archeologický výzkum hlavního plzeňského náměstí je první akcí svého druhu v Plzeňském kraji, která probíhá podle pravidel stanovených Úmluvou o ochraně archeologického dědictví Evropy, která je v ČR platná od roku 2000. Výzkum na náměstí byl proto připravován již v rámci projektování stavby, městem bylo tehdy vybráno řešení výzkumu navržené Západočeským institutem pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP o.p.s.). Svou představu výzkumu tehdy předložilo rovněž Západočeské muzeum v Plzni. Zvolený postup umožnil umístit veškeré podzemní objekty tak, aby co nejméně poškodily cenné archeologické památky. Podstatná část výzkumu provedená v zimních měsících tak mohla proběhnout podle předem připraveného přesného scénáře v co nejkratším termínu.
Navzdory důkladné přípravě došlo v průběhu výzkumu k nečekaným objevům, díky nimž jeho rozsah podstatně narostl. Jedná se vesměs o pozůstatky významných renesančních veřejných staveb, které stály v severní části náměstí. Kromě zmíněné kašny jde především o základové a podzemní partie školní budovy vybudované v letech 1591-1592, která po několik staletí tvořila důstojný protějšek plzeňské radnici. Přesnější plánování archeologických výzkumů by v budoucnu měla umožnit archeologická mapa Plzně, na jejíž přípravě spolupracuje Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP o.p.s.) se Západočeskou univerzitou v Plzni.
Odkrývání renesanční kašny
Záchodová jímka renesanční kašny
***
ZIP o.p.s. je nestátním vědeckým institutem s právním statutem obecně prospěšné společnosti. Předmětem naší činnosti je výzkum, dokumentace a ochrana archeologických, stavebních a jiných historických památek.
Zaměřujeme se především na archeologické výzkumy a stavebně historické průzkumy v historických městech a městečkách, především v Plzni, Tachově a dalších lokalitách v západních Čechách. Značnou část naší práce tvoří přírodovědné analýzy archeologických nálezů, a to jak botanické tak zoologické. V rámci institutu působí rovněž laboratoř zajišťující speciální konzervace archeologických nálezů.
(http://www.zip-ops.cz/)
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.