Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Vězňovo dilema nepřestává fascinovat

O vězňovu dilematu jsme již na Science Worldu psali mnohokrát. Jedná se o koncept teorie her, na němž se často modeluje vznik kooperace a recipročního altruismu mezi živými tvory (lidmi stejně jako upírskými netopýry), respektive samotný koncept evolučně stabilních strategií.


Viz např. relativně nedávné články

Další variace na Vězňovo dilema: Sosisova hra v izraelských kibucech

Teorie her v praxi: vězňovo dilema na 100 kol


John Opfer a Ellen Furlogová z Ohio State University napsali pro Psychological Journal článek o dalším experimentu, který v tomto směru podnikli.

V jejich podání byly váhy odměny stanoveny následujícím způsobem: za oboustrannou spolupráci oběma stranám 3 body, za podraz nic netušící oběti 5 bodů (a oběti pochopitelně nula), za vzájemný podraz oběma stranám po 1 bodu.

Zajímavé už je to, co autoři studie zmiňují před vlastními výsledky: ochota lidí kooperovat roste s nabízenou částkou. Pokud bude 1 bodu odpovídat 100 dolarů, budou lidé spolupracovat mnohem více než při odměně 1 dolar za 1 bod. Možná to ukazuje, že se navzájem zrovna nemáme v lásce, ale když na tom můžeme (pořádně) vydělat, jsme ochotni na svou nevraživost zapomenout :-).

Ještě zajímavější byly ale výsledky, které byly vlastním předmětem výzkumu. Ukázaly, jak na nás působí čísla: 100 centů a 1 dolar je totéž, lidé si ale podvědomě mysleli, že 100 je víc než 1. Tak alespoň autoři studie interpretují výsledek, kdy pokud 1 bodu odpovídalo „100 centů“, dobrovolníci spolupracovali více, než když za každý bod získali dolar. Lidé dokonce ani nerozlišovali řád, jen číslo jako takové: hra o 100 centů mírou spolupráce zhruba odpovídala pokusu se 100 dolary.

Nakonec – něco podobného známe i ze zpráv alarmistických organizací. Než říct, že někde je 1 miligram škodliviny XY, mnohem víc zaúčinkuje, pokud se množství vyjádří jako 1 000 mikrogramů. Autoři také uvádějí příklad ze současných vládních pomocí, kdy záleží na tom, v jaké jednotce se částka udá; politici se mají co učit. (A dokonce je podle autorů možné, že lidé budou více ochotni schválit pomoc větší částkou, neb vyšší čísla zvyšují „altruismus“ a lidé podvědomě očekávají, že za to něco dostanou také???)

Autoři studie jako dobrovolníky použili v obou případech 48 studentů (24 hrálo o dolar, 24 o 100 centů), kteří spolu celkem sehráli 80 kol hry.


Zdroj: Ohio State University


 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru