Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Astrofotografie za červenec: Mladá hvězda v závoji pramlhoviny

***tisková zpráva České astronomické společnosti ze 6. srpna 2007

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2007 obdržel snímek mlhoviny NGC 7023 Iris, který pořídil Ing. Martin Myslivec z Hradce Králové.

Kdesi v souhvězdí Kefea, ztracena v opomíjených oblastech oblohy, září mlhovina NGC 7023 zvaná též Iris či Kosatec. V červencovém kole ČAM se sešly hned tři snímky tohoto velice zajímavého objektu. Jeden z nich zaujal porotu do té míry, že jej zvolila snímkem měsíce.
V tomto téměř alchymistickém tyglíku je mladá hmotná a velmi horká hvězda na počátku svého života ještě ponořena do prachového závoje původní pramlhoviny. Přestože je dominující barvou mlhoviny barva modrá, charakteristická pro světlo rozptýlené na prachových zrnech, prosvítá jí i nádech červené. Za ten může jev zvaný fotoluminiscence, při němž některá prachová zrnka mění neviditelné ultrafialové světlo mladé hvězdy na světlo červené, nám již viditelné.

Nejen ona modravá mlhovina, dosahující přibližně 6 světelných let v průměru, ale i samotná mladá centrální hvězda má své jméno – SAO 19158. Spatřit ji pouhýma očima nám však dělalo potíže, neboť dosahuje sedmé hvězdné velikosti, přičemž lidské oko dosáhne stěží k hvězdné velikosti šesté.

V každém případě autor snímku dokázal, že je možné vyfotografovat nejen toto „hvězdné mládě“, ale i zbytky jeho rodiště, mlhovinu Iris. Na snímku jsou patrna i prachová a molekulární mračna odolávající prudkému jasu mladé hvězdy.

Autor snímku: Ing. Martin Myslivec, 32 let
E-mail: martin.myslivec@tiscali.cz
WWW stránky autora: http://foto.astronomy.cz

Technické údaje a postup

Datum: 23. 7. 2006 od 00:15 h
Dalekohled: Vixen VC200L, 200/1800 mm (f/9), Astronomik CLS filtr
Montáž: Upravená montáž EQ 6
Pointace: TVGuider mimoose přes OAG Tracker III
Místo: Hradec Králové, Bělečko
Na fotografii této reflexní mlhoviny stojí za povšimnutí temné, ale přesto slabě zářící oblasti mlhoviny.
Postup: Osm snímků s expozičním časem 20 minut (tedy celkem 160 minut expozice) bylo pořízeno pomocí CCD kamery QHY8 a SW Maxim DL a také byla provedena kalibrace (dark frame, flatfield) a konverze do RGB snímku. Následovalo zregistrování a zprůměrování pomocí SW Registar a finální doladění snímku v Adobe Photoshopu.


Vítězné snímky v jednotlivých měsících si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.

autor Za porotu Ing. Marcel Bělík (belik@obsupice.cz)


 
 
Nahoru
 
Nahoru