Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Bělousova-Žabotinského reakce jako zdroj energie

***pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Periodicky pulzující gel, který se podoba cyklickým proměnám známým například z reakce Bělousova-Žabotinského, by mohl být použitelný i jako zdroj elektrické energie.
První gely tohoto typu (pojmenované opět Bělousovovy-Žabotinského gely) byly objeveny asi před 10 lety. Nyní byly použité založené na polymerech a katalyzátorem jejich přeměny je ruthenium, které při reakci mění tam a zpět oxidační číslo. V souvislosti s tím se polymerová vlákna natahují a zase zkracují. Vědci z University of Pittsburgh pod vedením Anny Balazsové přirovnávají chování gelu přímo k tepu srdce. Milimetrové vlákno vydrží tepat hodiny, pak do věci promluví druhý termodynamický zákon a reakce ustane. Lze ji nicméně opět nastartovat přidáním dalších činidel. Použití této reakce jako zdroje energie se pak přímo nabízí, i když k praktickému nasazení je nejspíš ještě pořádně daleko. Šlo by vlastně o obdobu elektrochemického článku s mezipřeměnou chemické energie na mechanickou. Otázka samozřejmě mj. je, jak by byl takovýhle třesoucí se rosol spolehlivý.
Uvažuje se třeba ale i o tom, že by se podobné hračky mohly stát základem umělých svalů.
Zdroj: New Scientist

starší články o periodických reakcích na Science Worldu
Chytré chemické reakce mění barvu
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/40CF9C2F6C58CA22C1256E9700489C47
Bruselátor – kde se v chemii bere uspořádanost?
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/210EEE8F58505C5EC1256E970048A1D3

Poznámka: New Scientist bohužel neuvádí přesnou podstatu chemické reakce, o jaké jde polymery ani další reagující látky, pouze se vágně zmiňuje o tom, že kromě polymerů a katalyzátoru se na ději účastní i sloučeniny dusíku.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru