24. 10. 2003 byl na Science Worldu publikován článek o systému Biosféra – uzavřeném akváriu, ve kterém žijí krevety, řasy a mikroorganismy. Jde v jistém ohledu o ideální domácí zvíře, nevyžaduje totiž žádnou péči a vlastně o něj ani pečovat nelze – mezi akváriem a okolím neprobíhá totiž žádná výměna hmoty.
Když jsem se s projektem původně seznámil, měl jsem za to, že půjde o cosi velmi luxusního. Omyl, tohleto jakési větší těžítko se dnes dá normálně objednat na českém internetu za cenu v řádu 2 500-3 500 Kč. Na těžítko je to sice stále trochu drahé, ale rozhodně nejde o tajnou technologii ukrytou někde v sejfech MITu či NASA. Akvárium se prodává pod jménem BeachWorld:
viz http://www.darkyzvesmiru.cz/beach.htm a http://www.darkyzvesmiru.cz/
***původní článek
Americká firma EcoSphere Associates dodává jako kuriozitu 20centimetrové akvárium, které není tak docela obyčejným akváriem. Skleněná koule je z většiny naplněna vodou, na dně je písek a slabý povlak řas. Ve vodě plave několik krevet. Systém pojmenovaný Biosféra je uzavřený, žádná hmota nemůže dovnitř ani ven. A život se zde přesto udrží deset let!
Skutečně: Krevety nikdo nekrmí, vodu ani vzduch nikdo nevyměňuje. Odpadní látky se prakticky nehromadí, vše se téměř dokonale recykluje (alespoň po těch cca 10 let). Systémy bez živočichů, nejlépe složené pouze z mikroorganismů, by přitom přežily ještě mnohem déle. To by ale nebylo tak efektní a asi by tolik lidí nebavilo se na to koukat.
Westbroek celý systém používá jako doklad obrovské schopnosti života čistit své vlastní prostředí (proto zde také najdeme krevety – viditelní živočichové uvedené principy demonstrují mnohem lépe než plankton). Díky tomu se vhodně uspořádaný systém udrží i izolovaný od vnějšího světa. Samozřejmostí je však přísun ušlechtilé energie, kterou organismy degradují na teplo (systém je uzavřený z hlediska hmoty, energie naproti tomu protéká dovnitř i ven).
Jaké jsou podobnosti a rozdíly mezi uzavřeným systémem a celou Zemí? Rozdíl je určitě v měřítku, život na zemi vydržel 3,5 miliardy let. Země také není zcela uzavřeným systémem ani z hlediska hmoty (takže z řady jiných planet např. postupně unikla voda a to je učinilo neobyvatelnými). Biosféra na zemi tvoří také mnohem menší část hmotnosti celé Země něž je tomu v případě uzavřené koule – a kdybychom stejný poměr zachovali i v naší kouli, život by zde vydržel podstatně déle. Náš modelový systém je zajímavý i tím, jak je neuvěřitelně "přelidněný". No a pozemský život je podle Westbroeka také mnohem "vrostlejší" do planety a jejích dalších geochemických pochodů. Písek a sklo akvária jsou naproti tomu prakticky inertní…
Skleněné akvárium však přesto dobře demonstruje některé vlastnosti biosféry jako celku. Pokud např. přemístíme systém ze slunečního svitu do relativního stínu, dokáže se přizpůsobit a udržet při životě – řasy např. zintenzivní fotosyntézu. Podobnost s Lovelockovým Světem sedmikrásek je zřejmá.
Poznámka: Krevety samozřejmě produkují řadu odpadních látek, nejenom vodu a oxid uhličitý. I když to není na první pohled vidět, kromě krevet a řad musí být do "akvária" přidány i speciální druhy bakterií a prvoků, které právě zajistí čištění. Systém tedy zdaleka není složen jen z řas a krevet.
Zdroj: Peter Westbroek: Život jako geologická síla, Dokořán, Praha, 2003, http://www.dokoran.cz