Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Bod pro Modifikovanou newtonovskou dynamiku

Tvrdí to alespoň vědci z Case Western Reserve University a Weizmann Institute of Science v článku, který publikoval Astrophysical Journal.
S představou temné hmoty přišel poprvé v roce 1932 holandský astronom Jan Ooort, když chtěl vysvětlit, proč galaxie rotují rychleji, než předpovídá Newtonův gravitační zákon. Podle teorie MOND je lepším řešením problému upravit vzorečky. MOND tvrdí, že při zrychleních/silách asi o 11 řádů menších, než je pozemská gravitace, není mezi silou a zrychlením vztah přímé úměry – má pak platit, že síla F je úměrná zrychlení a na 2. Síla potřebná k udělení určitého zrychlení je proto menší, než vyžaduje Newtonův zákon. Na pozorované chování galaxií (zrychlení) je tedy potřeba méně (gravitační) síly a tedy i menší hmotnost; tím odpadá potřeba zavádět temnou hmotu.
Ve zkoumaných trpasličích galaxiích byla velmi malá hustota hvězd. Objekty na sebe tedy působily jen titěrnými gravitačními silami – tedy právě v měřítkách, kdy MOND dává jiné předpovědi než Newtonovy zákony.
Kromě samotného měření byly pro další objekty jejich rychlosti pouze vypočítány. Zbývá počkat, jak zde bude výpočet odpovídat naměřeným datům v těchto případech.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Ono ale není tak jednoduché hrábnout do vzorečku (pomiňme, že takové řešení vypadá i tak dost svévolně), vždyť gravitace je klíčovou částí obecné teorie relativity.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru