Kdysi jsem někde četl cosi o jakési knize s názvem Flatland, která je prý perfektním úvodem k pochopení nižších dimenzí a návodem k představení si těch vyšších, které nemůžeme my pozemšťané nikdy spatřit. Bohužel jsem si nezapamatoval autora ani žádné bližší informace a utkvělo mi v paměti pouze to jméno. Proto jsem byl nedávno nadšen, když jsem při náhodném prohlížení seznamu online dostupných knih projektu Gutenberg spatřil titul: ,,Flatland: A romance of many dimensions, by Edwin A. Abbott“.
Připadá vám koncept vyšších dimenzí něčím nepochopitelným, jakýmsi artiklem bláznivých vědců? Po přečtení povídky se vám bude zdát naprosto samozřejmý, jasný jako Slunce… a přesto nepředstavitelný.
,,Budu nazývat náš svět Flatland, ne proto, že bychom mu my tak říkali, ale proto, aby to bylo jasnější vám, mým šťastným čtenářům, kteří máte tu výsadu žít v Prostoru,“ začíná vyprávění hlavního hrdiny knihy, obyčejného čtverce ve světě trojúhelníků, pětiúhelníků, šestiúhelníků a ,,perfektních“ kruhů, ve světě, kde věta ,,nahoru a přeci ne na sever“ se zdá být revoluční myšlenkou.
Ačkoliv je povídka z konce 19. století svým zařazením science-fiction, nebo lépe geometry-fiction, myslím, že se perfektně hodí i jako studijní materiál k pochopení problematiky různých dimenzí a možná i jiných světů.
Hlavní hrdina se nejprve ve snu dostává do světa, který má o jednu dimenzi méně, do jakéhosi Linelandu, a tam se marně snaží místnímu obyvateli vysvětlit povahu Flatlandu. Později se setkává s koulí, obyvatelem Prostoru, která jej zasvěcuje do všech tajemství té magické dimenze ,,nahoru a přeci ne na sever“, zatímco sama odmítá připustit existenci nějaké další dimenze dále za Prostorem. V průběhu čtení toho strhujícího příběhu o geometrii prostorů, ale také o lidské ignoranci a omezenosti, což je částečně satirou na dobovou situaci v Anglii, částečně však také přetrvávající pravdou, se určitě čas od času zastavíte a budete jen tak přemýšlet o významu některých věcí, které vás dříve ani nenapadly, o otázkách, které autor nechává otevřené. A to je také účel knihy protože pouze pochopením nižších dimenzí a následnou indukcí na dimenze vyšší si lze alespoň částečně představit abstraktní matematický koncept vyšších dimenzí.
Otázka typu: ,,Kolik vrcholů má pravoúhlé ,těleso‘ v 7D?“ by se pak měla stát triviální…
…a vaše ego menší.
Verze s obrázky: http://www.geom.umn.edu/%7Ebanchoff/Flatland/
K dispozici také na projektu Gutenberg: http://www.promo.net/pg