Novinkou je, že čtyřvláknová DNA byla teď detekována i přímo v lidském genomu. Tuto podobu prý na sebe kusy molekuly berou hlavně tam, kde mezi bázemi převládá guanin. S snovým zjištěním přišel tým z Cambridge Research Intitute, v jehož čele stála Giulia Biffi, příslušný článek byl publikován v Nature Chemistry.
Nejde asi zdaleka jen o kuriozitu, protože podobné struktury byly identifikovány v nádorových buňkách. Nejsou pro ně sice zcela specifické, ale obecně se čtyřřetězcová molekula vyskytuje v buňkách procházejících rychlým dělením, což zvyšuje i pravděpodobnost, že půjde o buňku nádorovou. Tudíž se nabízí i možnost, že by léky specificky interagovaly právě s čtyřřetězcovými molekulami DNA, a bránily tak rakovinným buňkám v jejich replikaci.
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Co znamená, že převládá guanin? Proč není uváděno, že převládá příslušný komplementární pár? (Což snad funguje i jinak, vazby mají různou teplotní stabilitu, uvádí se, že též např. u parazitických organismů se poměr bází mění…? DNA v určitém ohledu není jen čistý abstraktní kód, ale i konkrétní chemie, snad až jako kdyby v binárním kódu měly jedničky a nuly různou životnost.)