Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Grafen má unikátní vlastnosti i ve 2 vrstvách

Vědci z britských, nizozemských a ruských výzkumných institucí ukázali, že grafen má ojedinělé vlastnosti i ve 2 monomolekulárních vrstvách na sobě.

Tento materiál je trochu problém už vůbec připravit, alespoň v patřičné kvalitě. Když se to ale podaří a dvě vrstvy se na sebe ve vakuu položí, začnou elektrony mezi nimi podivně interagovat. Nízkoenergetické elektromagnetické spektrum se pak stane silně anizotropní (liší se jeho vlastnosti v různých směrech). Elektrony a díry, které v dvojvrstvém grafenu vedou elektrický proud, se totiž chovají jinak než u běžných vodičů – mají se vyznačovat chirální symetrií. Což má zase připomínat chování látek za vysokých energií. Grafen je tedy podle autorů studie něco jako „CERN na pracovním stole“, kdy materiál za celkem běžných podmínek vykazuje vlastnosti, které se jinak omezují na exotické stavy hmoty.

Dvojvrstvý grafen bude možná jen kuriózní hříčkou, jeho vlastnosti (např. extrémní elektrická a tepelná vodivost) ho ale podobně jako monoatomární formu přímo předurčují k využití v elektronice.

Mezi autory článku o vlastnostech dvojité vrstvy, jenž vyšel v časopisu Science, jsou i A. K. Geim a K. S. Novoselov, kteří za objev grafenu dostali Nobelovu cenu.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

 

Poznámky:

– Autor se omlouvá za případné dezinterpretace, z původního článku bohužel těžko přesněji chápat princip.

– Uhlík má v grafenu hexagonální mřížku. Když se dvě monoatomární vrstvy pokládají na sebe, mohou se srovnat různými způsoby?

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru