Pro každou stranu či kandidáta (nebo třeba jen pro stranu vítěznou, pokud se primárně řeší, zda se nepodvádělo tímto směrem) vyneseme do grafu na osu x procentuální účast, na osu y pak procentuální výsledek v jednotlivých obvodech. Prostor grafu se zbarví intenzitou odpovídající tomu, kolik volebních okrsků spadá do příslušného bodu (respektive „čtverečku“). Teze zní: samozřejmě, že výsledky i volební účast se v různých regionech liší, ale prostor by měl být zabarven víceméně „spojitě“. Podezřelé jsou zejména puntíky/maxima nacházející se daleko od zbytku vybarveného pole – nejmarkantněji je větší koncentrace v oblastech u 100 % hlasů pro nějakou stranu a současně u 100 % volební účasti.
Výsledky by měly obecně mít jedno „centrum“ rozmazané více směry; přirozeně až na výjimky, jako jsou třeba výsledky v Kanadě, kde budou centra dvě, ve frankofonním Qubecu a zbytku země; to pak podezření z podvodu nezakládá. Každopádně, když se použily tyto statistiky (mimochodem do výzkumu byla zahrnuta i ČR), jako podezřelé vyšly volby v Ugandě a dvakrát v Rusku (2011 a 2012). Ve všech těchto případech je oproti „průměrnému výsledku/účasti“ další pík u hodnot blížících se 100% účasti a 100 % hlasů pro vítěze.
Článek vyšel v Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vlastní ukázkový histogram viz zde.
Zdroj: Phys.org
Poznámky:
Zajímavé je, že se zdá, jako by podle modelu podezřelá byla vysoká účast spolu s vysokým podílem. Tedy byl vhozen balík falešných lístků? Falšování může ale probíhat i ničením konkurenčních lístků nebo i různě jinak. Těžko se v tom vyznat, záleží na metodě realizace podvodu. Navíc se zdá, že totálně zfalšované volby se takto nijak neodhalí, snad se tedy předpokládá, že neplechy se dějí primárně např. někde v zapadlých vesnicích/regionech, kde nad tím nikdo typu nezávislých pozorovatelů nemá moc přehled.
Na toto téma viz také starší text o Benfordově zákonu a volbách. Samozřejmě zde vždy vyvstává problém slepice a vejce. Pokud víte, jakými testy se regulérnost výsledků ověřuje, prostě si při úpravách dáte pozor a provedete je tak, aby se podezření minimalizovalo? (Což se samozřejmě netýká jen voleb, ale čehokoliv – když víte, jak se ohledává mrtvola, dokážete spáchat dokonalý zločin?)