Pokud máme před sebou obdobnou sekvenci DNA, jak poznat, zda vznikla nezávisle na sobě? Otázka je to dosti složitá.
V první řadě: Kde se budou objevovat mutace v případě společného původu? Samozřejmě primárně v relativně nedůležitých částech, které nic nenesou bezprostřední informaci (třetí písmena některých tripletů, delší nekódující úseky DNA pod.) a nebude proti nim působit selekce.
Jenomže určitá podobnost přece jenom zůstane. Právě proto, že tyto mutace nebudou selekčně výhodné, jen minimum z nich se dokáže v genofondu rozšířit a vytlačit variantu původní. "Nepodstatné" části genomu budou relativně konzervativní.
Naproti tomu v případě, že určitá biochemická funkčnost vznikne nezávisle na sobě, bude společný selekční tlak pouze na ony "kódující" funkce (třeba syntéza látky, která zvyšuje odolnost proti nějakému parazitovi – samozřejmě je možné dojít k různých obdobně účinným látkám, ale nezávisle může vzniknout i obdobná sekvence kódující DNA). Ostatní kusy řetězce DNA budou pozůstatkem rozdílené evoluční minulosti.
Právě míra identity nedůležitých pozic v genech je odpovědí na otázku, zda jsou příslušné funkce homologické nebo analogické.
(Zdroj: J. M. W. Slack: O vejcích a vědcích, Paseka, Praha, 2001, překlad Fatima Cvrčková)
Poznámka: Domnívám se, že na určitém stupni malé podobnosti i "nedůležité" sekvence již nelze dokázat, zda jde o velmi dávný společný evoluční původ nebo náhodnou konvergenci (asi jako je prakticky nemožné dokázat něco podobného u evoluce jazyků, tj. odpovědět na otázku, zda japonští Ainové mluví indoevropskými jazyky, nebo najít nějaký starší prajazyk než indoevropský apod.).
V takovém případě by řešení bylo zřejmě následující: Podíváme se na další organismy. Vzdálená podobnost genomu třeba v řádu miliardy let by totiž měla být sdílena velmi široce. Pokud tomu tak nebude, vznikly ony struktury zřejmě nezávisle.
Jsme si vědomi probémů s přidáváním komentářů v některých prohlížečích. Komentáře (eventuálně popis dalších problémů, kterých jste si na stránkách povšimli), posílejte prozatím e-mailem na pavel_houser@idg.cz