O skládačkách z DNA jsme na Science Worldu psali již několikrát, např. viz http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/5BDFAF8569BAF712C12570EA001F5246.
Díky tomu, že komplementární vlákna (respektive komplementární části vláken) nukleové kyseliny k sobě lnou, je možné z DNA připravit de facto libovolný 2D nebo 3D tvar. Pokud jsou k DNA navíc přichyceny jiné látky, získáme tímhle způsobem nanotechnologické „prsty“, které nám umožní velmi jemnou manipulaci. Uvažuje se, že DNA by se takhle mohla uplatnit třeba i při výrobě elektronických součástek.
Profesor Nadrian Seeman z New York University nyní dovedl tyto technologie zase o kousek dále, když se mu podařilo sestrojit z DNA pohyblivou „paži“, která se také dokáže otáčet. Pokusy o konstrukci tohoto typu až dosud selhávaly na tom, že se jednotlivé části stavebnice DNA nepodařilo přimět, aby se vůči sobě pohybovaly – jakmile se struktury jednou poskládaly, byly už statické, nebo se pohyb alespoň nepřenášel dál. Teď se dva od sebe oddělené kusy DNA otáčejí koordinovaně, což je příslibem v první řadě pro nanorobotiku (více koordinovaně se pohybujících kusů by mohlo vytvořit jakousi "pásku"). Ke vzniku "paže" bylo třeba použít až 8 různých vláken DNA se speciálními předem definovanými vlastnosti, které posloužily jako podložka přenášející pohyb.
Zdroj: New Scientist,
http://www.newscientisttech.com/article/dn10763-nanoscopic-robot-arms-built-from-dna.html
Science Daily
http://www.sciencedaily.com/releases/2006/12/061207161103.htm