Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Ještě jednou k evoluci vesmíru

Můžeme například vznik galaxií chápat jako určitou obdobu biologické evoluce? Taková analogie je sice lákavá, současně ale z řady důvodů kulhá.

V hypotéze, že existuje nekonečný počet vesmírů a další nekonečný počet světů vzniká uvnitř černých děr, má zřejmě smysl o evoluci mluvit. Máme zde rodiče a potomky, kteří jsou jim sice podobní, ale mohou se do určité míry i odlišovat.
Naproti tomu vynořování galaxií a dalších relativně uspořádaných útvarů v jediném vesmíru zřejmě samo o sobě nestačí. S biologickou evolucí má sice tento děj společnou obtížnou predikovatelnost, evoluce však neznamená pouze prigoginovské "stávání se". Musí zde být nějaká forma dědičnosti, možnosti mutace a přírodního výběru. V tuto chvíli si těžko představit, jak spolu jednotlivé galaxie soupeří o to, kdo předá více svých specifických vlastností do další generace (zvlášť pokud se veškeré informace a specifičnost rozpustí třeba v černých dírách).
Co se týče mutace, za takovou změnu stavu by snad bylo možné pokládat narušení symetrie nebo změny velikosti některých konstant, charakterizujících jednotlivé základní interakce. To je poměrně zajímavá představa: evoluci nepodléhá vesmír, ten je pouze jedním konkrétním fenotypem. Obdobou genotypu by pak byla například matematická podoba fyzikálních zákonů (tato "myšlenka" či spíše pouze nápad nepocházejí z citovaného zdroje, jde pouze o soukromé osvícení autora :-)).
Jenže: stále se zde vyžaduje větší počet vesmírů (a navíc by musely soupeřit o jakýsi obtížně představitelný omezený zdroj, "poukázky na existenci"). Pokud existuje pouze jeden vesmír, kde dochází k "boji o život"? Není prostě kde. Ostatně – na této logice si vylámala zuby i hypotéza Gaia, alespoň ve svém doslovném chápání.

Samozřejmě má smysl hovořit o evoluci vesmíru – za předpokladu, že toto slovo používáme jako synonymum výrazu "vývoj", třeba i vývoj v pozitivním smyslu slova, který je v nějakém ohledu protikladný entropické smrti. S analogiemi směrem k evoluci biologické je ale vhodné zacházet obezřetně.

(Zdroj: Timothy Ferris: Zpráva o stavu vesmíru, Aurora, Praha, 2000)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru