Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kamera dokáže na místě činu najít krev

Stephen Morgan, Michael Myrick a jejich kolegové z University of South Carolina ve státě Columbia přišli s kamerou/fotoaparátem, který dokáže na místě činu odhalit krev i ve velkém zředění. Tato metoda navíc není destruktivní, tj. nevyžaduje další zásahy poškozující důkazní materiál.

Nový postup údajně umožňuje detekovat krevní skvrny i v naředění krve 1:100.

Dnes se údajně detekování vzorků krve (tedy těch neviditelných okem) provádí hlavně tak, že se plocha postříká luminolem. Tato látka reaguje se železem v krvi a ve tmě vydává detekovatelné modré záření. Jenže příslušný postup má i celou řadu nevýhod. Luminol je látka toxická, po jejím nastříkání na krev může být problém ve vzorku stanovit DNA. Navíc po nastříkání luminolu se mohou „rozmazat“ i původní stopy krve, což zase může ztížit další analýzy. A k tomu je zde celá řada falešných poplachů, kdy luminol reaguje s jinými látkami než s krví.

Naopak nová technologie má být pro krev specifická a odhalí skvrny vyžadující další analýzu bez nutnosti poškozovat důkazy v okolí. Kamera pracuje v infračervené části spektra a má albuminový filtr, který způsobí, že se detekují přímo krevní bílkoviny.

Pokud by to takto fungovalo, dala by se prý technologie i obměnit, a zjišťovat tímto způsobem „neviditelné“ otisky prstů (tuk, pot…) nebo stopy drog či výbušnin.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámka: Dle původního zdroje luminol vyvolává falešně pozitivní reakci např. i s kávou nebo se šumivými nápoji. To pak nepůsobí zrovna jako odladěná technologie, i když její používání má nejspíš nějaké rozumné důvody.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru