Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kosmologické perličky (3): Exotická kosmická struna

Napadá vás z hlediska kosmologie a teoretické fyziky ještě nějaký významný objev učiněný v poslední době? Myslím takový, o kterém jsme zde v posledních letech dosud na Science Worldu nediskutovali?
Odpovídá Luboš Motl, doktor teoretické fyziky a ve svých 30 letech již assistant professor na Harvardu.

Nejspíše bych vybral pozorování páru galaxií CSL-1A,B, které jsou s největší pravděpodobností identické.
Jde zde tedy o efekt gravitační čočky. Zůstává ale několik nesrovnalostí: obyčejné gravitační čočky způsobené kulovitými objekty vytvoří lichý počet obrazů, které jsou pokřivené, rozmazané a mají různou intenzitu. CSL-1A a CSL-1B jsou naprosto nepokřivené, jsou dva, což je sudé číslo, a navíc mají úplně stejnou intenzitu a spektrum. Známe jen dvě vysvětlení: Buď před sebou máme dvě různé galaxie, které jsou shodou mnoha náhod úplně stejné, nebo jde o efekt gravitační čočky způsobený kosmickou strunou nebo v pesimistickém případě něčím, co má podobný tvar.

Tady by snad stálo za to předejít zmatkům a dodat, že kosmická struna ovšem není totožná se superstrunami ze stejnojmenné teorie…

Máte i nemáte pravdu. Kosmická struna je supertenký vibrující provaz napjatý napříč vesmírem a dlouhý nejméně stovky astronomických jednotek, který má ohromné napětí a jehož kilometr váží přibližně jako naše zeměkoule.
Konkrétní čísla ovšem ukazují, že může jít i o "fundamentální" strunu z teorie superstrun nafouknutou do astronomických rozměrů. Existuje ještě několik dalších pozorování, které existenci kosmických strun naznačují. Potvrzení takového objevu by bylo naprostou senzací. O existenci kosmických strun teoretici totiž spekulovali již nejméně 20 let, a pokud se pozorování potvrdí, půjde asi o vůbec nejexotičtější kosmické objekty, které dosud známe.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru