Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Linky: Pioneer – hibernace – sopky – archeologické objevy – žvýkačka a paměť

Nechat se zmrazit může být problémem nejen finančním, ale i legislativním, žvýkačka má snad pozitivní vliv na paměť, zajímavý objev se podařil českým archeologům v Egyptě – po nějaké době série dalších odkazů…

Sondě Pioneer je 30 let, více na Idnes.
Poznámka: odbornější článek na toto téma najdete také na Instantních astronomických novinách – http://www.ian.cz/detart.asp?id=737.

Podruhé iDnes. Přednedávnem jsme informovali, že ve Francii je podle všeho hibernace ilegální. Lidé, kteří se nechají zmrazit, budou zřejmě dokonce pohřbeni povinně.

O tom, jak dnes vědci předpovídají budoucí aktivitu sopek, píše Ihned.

Podruhé Ihned: Američané by v kriminalistice a boji s terorismem rádi využili registry DNA.
Další články na toto téma na Ihned

Dva archeologické objevy podle vědecké rubriky Tiscali: Sídliště staré 2700 let bylo objeveno na Zlínsku. Jde o památku spadající do období starší doby železné.

Kost ženy trpící nádorem objevili čeští archeologové v Egyptě. K doprovodným úvahám o tzv. civilizačních chorobách: Speciálně ze starého Egypta byly již podobné nálezy hlášeny – otázka civilizačních chorob nesouvisí ani tak s jejich výskytem jako takovým, ale spíše s četností (zjednodušeně řečeno, následkem toho, že lidé dříve nezemřou účinkem něčeho jiného, např. infekce).

Žvýkačka může mít pozitivní vliv na paměť, píše New Scientist. Má jít přitom jak o paměť operační, tak i dlouhodobou. Článek se přitom snaží odhalit i možné mechanismy, jak by k uvedenému jevu mohlo docházet (buď v souvislosti s uvolňováním cukru nebo přes vliv na srdeční tep).

Opět New Scientist: Na světě je snad krevní test, který by umožnil ranou detekci rakoviny jater.

V noci z 27. na 28. února byl nejjasnější úplněk roku! Více Idnes

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru