Na obzoru jsou možná nové možnosti, jak léčit slepotu, v pražské Krči objevili neolitické sídliště, o víkendu se můžeme těšit na roj meteoritů, vyvrátíme pseudoteorie o pí vodě, poněkud zpochybníme představu globálního oteplování a přiblížíme problémy, které má s financováním svého výzkumu NASA.
Zajímavá metoda byla japonskými vědci vyzkoušena v boji proti slepotě. Buňky odebrané ze sítnice by byly geneticky pozměněny a potom transplantovány zpět. Více píše server Ihned.
Neolit začal ve střední Evropě před zhruba 7 000 lety. Nové naleziště z počátků mladší doby kamenné bylo objeveno v dnešní pražské Krči. Jakési rituální stavby stály na místě dnešní Thomayerovy nemocnice :-). Více píše server Idnes, který přitom bohužel chybně označuje toto období za "pozdní dobu kamennou". Kontext i uvedené datum přitom svědčí jednoznačně pro mladší dobu kamennou (uvedené kultury s lineární a vypíchanou keramikou).
Idnes popisuje také déšť meteoritů, který přijde již tento víkend.
Pseudoteorie o tzv. pí vodě (mělo jít o jakousi pochybnou tvorbu clusterů v kapalném stavu) uvádí na pravou míru vědecká sekce Neviditelného psa.
Na tomto serveru najdete i klimatologický příspěvek, který poněkud zpochybňuje přijímané představy o globálním oteplování
Lidové noviny nabízejí test vašich znalostí o vesmíru. Otázky jsou však řekněme poněkud triviální až slabomyslné (Jak vznikl podle astronomů vesmír? Nabízené odpovědi: velkým třeskem/lehkým pleskem/levým hákem).
Na závěr trochu ekonomiky: otázku financování NASA a jejího kosmického programu rozebírá (anglicky) New Scientist.