Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Linky: Tyranosaurus – kněžna Ludmila – hibernace – testosteron…

Jak se živil Tyranosaurus, v čem byla pohřbená kněžna Ludmila, bakterie mohou žít kilometry pod povrchem, hormonální hladiny kolísají i u mužů, Alzheimerovu chorobu lze detekovat geneticky, ve Francii se prý nesmíte nechat po smrti zmrazit…

Obrovský dravý dinosaurus Tyranosaurus rex je ohledně své diety vděčným námětem spekulací. Jednalo se o nejstrašnějšího suchozemského dravce naší planety a nebo spíše pomalu se belhajícího mrchožrouta? Pro druhou eventualitu hlasuje Ihned.

Průzkum šatů českých panovníků, který provádějí biologové z jihočeské univerzity, může napovědět, jaký byl osud panovníků po jejich smrti. Zdá se, že pohřební šaty kněžny Ludmily byly například k mrtvole přidány až dodatečně. Více Idnes.

Ve Francii se další mrtvý nechává zmrazit s tím, že třeba jednou bude moci být oživen. Údajně to však není legální, píší Lidové noviny.

Bakterie dokáží vydržet i obrovské tlaky, které existují hluboko pod pevným povrchem. Více uvádí vědecká rubrika Tiscali.

I hormonální hladiny mužů kolísají, což není bez vlivu na psychiku. O kolísání hladiny testosteronu píše New Scientist. Mimochodem: Testosteron má velmi negativní účinky na imunitu organismu. Navíc se především v určitém věku projevuje i na vzniku zvýšené ochoty riskovat vlastní život a souvisí také s psychickou labilitou. U mužů se toto období (nejčastěji mezi 12 a 23 lety, interval je však volitelný :-)) označuje vědeckým názvem testosteronová demence :-).

Prenatálním screeningem lze již zjistit i přítomnost genů souvisejících s Alzheimerovou chorobou. Více píše Washington Post.

Naproti tomu možný pokrok v léčbě této choroby popisuje Yahoo.

Připomínáme také, že 27. 2. byl nejúpnější úplněk tohoto roku :-). Více například Idnes.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru