Tým 3 amerických univerzit a z univerzity v Pekingu připravil látky, které mají v „jádru“ kovy a halogeny, k nimž jsou ve vnější částech molekuly přidány další halogeny. Jde tedy o hyperhalogeny, o jejichž objevu se zde již psalo:
Po superhalogenech přijdou hyperhalogeny
Jedná se opět o relativně stabilní atomové clustery, které svými oxidačními vlastnostmi předčí halogeny, navíc však disponují i vlastnostmi, které původní halogeny nemají vůbec. Nově připravené hyperhalogeny jsou navíc totiž magnetické.
Jejich složení je MnxCl2x+1 další halogen. Atomy manganu nesou velký magnetický moment, což způsobuje i magnetické vlastnosti výsledného clusteru. Mangan lze nahradit jiným přechodným kovem a atomy chlóru jinými halogeny, výsledkem bude celá škála látek s mírně odlišnými vlastnostmi jak z hlediska magnetismu, tak i chemické reaktivnosti. Možná, že složité clustery umožní realizovat i zcela novou třídu chemických reakcí/syntéz. Nebo se snad tyto soli nějak uplatní i v elektronice?
Na projektu se ostatně podíleli titíž lidé, kteří krátce předtím objevili i hyperhalogeny. Zřejmě nejvýznamnějším z nich je fyzik Puru Yena, pokládaný za jednoho z možných budoucích nositelů Nobelovy ceny.
Zdroj: Eurekalert
Obrázek: Pouze ilustrační, nejde o vizualizaci molekuly žádného hyperhalogenu