Separační a analytická metoda vyvinutá na Duke University a Purdue University by se měla uplatnit například pro rychlou detekci virů.
Magnetoforéza má fungovat celkem jednoduše – na jejím počátku stojí příprava jednotlivých magnetických částic, které se budou specificky vázat na určité viry nebo bakterie. Tyto kapičky mají velikost řádově v mikrometrech či nanometrech.
Takovouhle sadu nasypeme do analyzovaného vzorku (například kapky krve nebo vody) a detekci různých mikroorganismů lze pak provést v jediném kroku. Vlastní oddělení využívá rotující magnet. Analýza se provádí na destičce (čipu) a podobně jako u elektroforézy funguje separace na principu různě rychlého pohybů různých částic v gradientu příslušného pole.
Metoda má, kromě toho, že umožňuje paralelně stanovit více mikroorganismů, mít výhodu i v množství látky potřebné pro analýzu. Technologie je však teprve v začátcích, je především třeba stanovit příslušnou kalibraci, tj. rychlosti odpovídající jednotlivým částicím, a odladit metody, aby separace byla rychlá a spolehlivá.
Zdroj: Eurekalert