Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Matematické vrcholky na WWW

Není sporu o tom, že matematika má v přírodních vědách zcela výsadní postavení. Ačkoli si to často neuvědomujeme, svět dnes vidíme především “matematicky”. Představujeme vám tedy pět matematických webů, které redaktoři časopisu Scientific American (http://www.sciam.com) nominovali na výroční cenu SciTech Web Awards.

Eric Weisstein’s World of Mathematics
(http://mathworld.wolfram.com/)
Tento web, oceněný již řadou cen, je dílem Erica Weissteina ze společnosti Wolfram Research, která pod vedením Stephena Wolframa vyvinula populární program Mathematica. Mathworld lze považovat za velmi zdařilou interaktivní encyklopedii matematiky, kterou den co den navštěvuje deset tisíc lidí z celého světa. Najdete zde výkladové oddíly i kapitoly věnované nejrůznějším problémům matematiky. Webem se můžete pohybovat i v rámci jednotlivých matematických oborů: algebra, geometrie, teorie čísel, pravděpodobnost a statistika, topologie atd. Každá oblast navíc obsahuje vyčerpávající seznam linků na další stránky.

The MacTutor History of Mathematics Archive
(http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/)
Vývoj přírodních věd se odvíjí od vývoje matematiky. Podobně jako Albert Einstein při formulování speciální a obecné teorie relativity vycházel z neeuklidovské geometrie, i dnes staví současní fyzikové či vědečtí pracovníci jiných oborů na nejmodernějších matematických koncepcích. Tato webová stránka obsahuje více než 1 500 životopisů matematiků od starověku do současné doby. Na stránce Matematikové dne (Mathematicians of the day) se dozvíte o významných výročích. Autory stránek jsou John J O’Connor a Edmund F Robertson ze skotské School of Mathematics and Statistics na Univerzitě v Andrews.

The Math Forum
(http://mathforum.org/)
Tento web vznikl na Drexlerově univerzitě a je základním zdrojem informací mj. pro učitele matematiky (stránky Teacher Exchange, Teacher2Teacher). Za návštěvu rozhodně stojí oddíl Problémy týdne (Problems of the Week). Se speciálními dotazy či velmi zapeklitými příklady se můžete obracet na dr. Matiku, jenž vám je pomůže vyřešit (Ask Dr. Math). Ve fóru pak můžete diskutovat o metodice výuky matematiky nebo o současných klíčových sporných otázkách.

A Brief History of Mechanical Calculators
(http://www.dotpoint.com/xnumber/mechanical1.htm)
Pokud se domníváte, že téma mechanických počítacích strojů je poněkud zastaralé a nudné, tento server vás přesvědčí o opaku. Lidé si výpočty usnadňovali pomocí nejrůznějších pomůcek odnepaměti. Na webu Jamese Redina se seznámíte s fascinujícím vývojem těchto počítacích strojů od abaku, Pascalova počítacího stroje na principu ozubených koleček až po Babbagův diferenční stroj, od něhož vedl vývoj až k současnému PC.

Introduction to Cryptography
(http://www.ssh.fi/tech/crypto/intro.html)
Se stále rostoucím významem počítačů a internetu úměrně vzrůstá význam ochrany informací pomocí kryptografie. Tento web, vytvořený společností SSH Communications Security, vás srozumitelně a nenásilně seznámí se základy šifrování. Základní pojmy jsou vysvětleny už na úvodní stránce, součástí stránek je ale i rozsáhlý kryptografický slovník (Cryptography A-Z). 7

autor Jan Kapoun


 
 
Nahoru
 
Nahoru