Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Matlab umí neomezeně generovat samostatné aplikace

Nové verze programů pro vědeckotechnické výpočty Matlab a Femlab představil jejich tuzemský distributor, společnost Humusoft.
Matlab se dostal do verze 7.0. K hlavním novinkám patří celočíselná aritmetika vhodná pro práci s přirozeně celočíselnými daty (digitální zpracování signálu a zpracování obrazu). V této souvislosti snad stojí zato uvést, že celočíselná aritmetika v Matlabu znamená matematicky přirozené chování a není totožná s tím, jak se tomuto pojmu rozumí např. v C++ nebo v Javě. V Matlabu 7.0 se několika změn dostalo také uživatelské rozhraní (např. možnost interaktivní volby typu grafu nebo snadná tvorba shortcutů), vylepšen je export dat (HTML nebo MS Word).
Výpočetní rychlost operací v pevné řádové čárce se podařilo zvýšit díky přímé podpoře knihovny Intel MMX. Tvůrci programu připravují podporu pro 64bitové platformy na Linuxu i Windows. Matlab Compiler 4.0 nyní umožňuje z Matlabu generovat a dále šířit samostatné aplikace – až dosud byla přitom tato funkce omezena technicky nebo licenčně. Šíření programů se realizuje pomocí modulu Matlab Component Runtime, jehož funkce zhruba odpovídá Java Virtual Machine.
Co se týče dalších produktů firmy MathWorks, několika změn se dočkal i Simulink a StateFlow (oba 6.0), k novým produktům patří např. Fixed-Point Toolbox (nadstavba nad celočíselnou aritmetikou) a Filter Design HDL Coder, který automaticky implementuje celočíselné filtry v programovatelných logických polích FPGA. Simulink 6 nyní nově dovoluje např. rozdělení velkých modelů na menší samostatné části (komponenty) a paralelní práci s nimi. Uložení jednotlivých komponent v samostatných souborech v nich umožňuje samostatně pouštět simulace i testovat jejich kvalitu a provádět ladění. Nové rozhraní OPC (OLE for Process Control) Toolbox je implementací MS OLE pro komunikaci s průmyslovými a regulačními soustavami.
Femlab, další z produktů distribuovaných společností Humusoft, je dílem švédské firmy Comsol. Jedná se o nástroj určený k modelování a simulaci fyzikálních dějů pomocí parciálních diferenciálních rovnic nebo metody konečných prvků. Aktuální verze 3.0a má mj. vylepšenou možnost sdílet data s Matlabem a Simulinkem, nicméně již není pouze nadstavbou nad tímto výpočetním prostředím. Produkt byl přepsán z jazyka Matlabu do C++/Javy a tím se osamostatnil. Verze 3.0a nabízí také větší rychlost a lepší využití paměti.
Jako poslední novinku uvedla společnost Humusoft na český trh programy Visio Simulation Solution a Witness Visio Link od firmy Lanner Group. Jedná se o nástroje, které usnadňují spolupráci mezi Microsoft Visio a simulačním softwarem Witness. Spadají spíše do kategorie podnikového než vědeckotechnického softwaru a lze je pokládat za implementaci BMP (Business Process Management).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru