Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Metan lze získat z čistíren odpadních vod

Kdyby např. autobusová doprava v Praze byla plynofikována, pak až dvě třetiny autobusů by mohly jezdit na plyn z pražské čističky, tedy na odpady, které Pražané vytvořili.

Čeští vědci objevili, že metan z bioplynu lze oddělit velmi jednoduše v podstatě vodní parou, která kondenzuje na zvláštní podložce. O dělení plynu se pokouší i firmy v zahraničí, ale vyvinuté technologie jsou většinou velmi složité a tím i drahé. Metoda českých vědců umožňuje, aby plyn z čistírny byl levnější než plyn z dovozu.

„Pro naši technologii potřebujeme jen dvě ingredience – odpady v čistírně odpadních vod a vodu. Toho všeho je v čistírnách požehnaně,“ říká Pavel Izák z Ústavu chemických procesů AV ČR.

Hlavně pro města a obce, která jsou většinou vlastníky čistíren odpadních vod, tak vzniká nová možnost, jak zlevnit dopravu a přitom využít zároveň i odpad.

Nová technologie vznikla ve spolupráci společnosti Česká hlava a Ústavu chemických procesů AV ČR. Vývoj je netradiční i svou rychlostí, protože netrval déle než 18 měsíců. Nová technologie je chráněna přihláškou patentu a již o ni projevilo zájem několik nadnárodních společností.

 

Převzato ze zpravodaje Věda a média, který vydává sdružení Česká hlava.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru