Až dosud jsme dokázali směr (šipku) času rozlišovat pouze makroskopicky, podle víceméně statistických jevů týkajících se entropie a druhé věty termodynamiky. Naopak u filmu sledujícího izolovanou částici se nedalo rozlišit, zda je puštěn pozpátku. Nyní již takový proces známe i na subatomární úrovni (zajímavé snad je, že až tak dlouho po pozorování narušení pravo/levé – P-parity – symetrie při rozpadu kaonů nebo volných neutronů).
Výsledku bylo dosaženo při experimentu BaBar na urychlovači v laboratořích SLAC, které spadají pod americké ministerstvo energetiky. Má jít o vůbec první přímé pozorování tohoto typu, ačkoliv teoreticky byla podobná asymetrie již předpokládána/známa. Výsledek má být velmi přesvědčivý (tj. statistická úroveň spolehlivosti mnohem více, než se požaduje u výsledků tohoto typu), protože je založen na datech z pozorování miliard srážek částic po dobu asi deseti let.
Článek byl publikován ve Physical Review Letters.
Experimenty BaBar ve SLAC již odhalily například některé rozdíly mezi chováním hmoty a antihmoty. Za zdejší objev porušení CP symetrie byla udělena Nobelova cena za fyziku v roce 2010. Protože naopak předpokládáme, že CPT symetrie je neporušitelná (tj. svět pravolevě převrácený, s částicemi s opačnými náboji a opačnou šipkou času by vypadal úplně stejně), z narušení CP symetrie už vyplýval předpoklad, že narušena při určitých procesech musí být i symetrie časová (na toto téma viz zde např. i článek starý už asi 10 let). Nakonec narušení symetrie času bylo oznámeno i z CERNu právě u procesů s kaony, ale pozorování nebylo přímé. Narušení T symetrie se právě dedukovalo z pozorovaného narušení jiných symetrií a interpretace výsledků nebyla přijata jednoznačně.
Dva pozrované stavy mezonů B se označují jako B-zero a B-even. Proces přeměny jedné formy na druhou se sledoval pomocí „propletené“ částice, která nesla informaci i o svém původním partnerovi.
Zdroj: Phys.org