Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


MOND versus temná hmota

Zajímavou alternativou teplé hmoty je koncepce zvaná MOND, která postuluje jinou závislost zrychlení a gravitační síly, než Newtonovy pohybové zákony.

Do rukou se mi po čase opět dostalo české vydání časopisu Scientifc American (http://www.sciam.cz). Šlo o číslo 1/2004; po zkušenostech z minula není jasné, zda (respektive s jakou pravidelností) bude česká mutace dále vycházet; nevím ani, zda po lednovém čísle spatřila světlo světa některá další.
Celkově mě obsah časopisu spíše zklamal, dva materiály mě však přesto zaujaly. MOND je prvním z těchto témat.

Článek od Mordehai Milgroma vyšel pod názvem "Existuje opravdu temná hmota?" Alternativu k představě temné hmoty představuje podle článku představa tzv. MOND – neboli Modified Newtonian Dynamics.
MOND přináší nový pohled na vztah mezi zrychlením a působící silou. Podle Newtonova zákona F = m * a. Podle MOND platí pro velká zrychlení dále Newtonův zákon, pro zrychlení menší než je kritická hodnota a0 se síla naopak stává přímo úměrnou druhé mocnině zrychlení. Síla potřebná k udělení určitého zrychlení je pak vždy menší, než vyžaduje Newtonův zákon. Na pozorované chování galaxií (zrychlení) je tedy potřeba méně (gravitační) síly a tedy menší hmotnost – odpadá proto potřeba zavádět temnou hmotu.
MOND dnes dává dobré experimentální výsledky, právě k tomu však byla celá teorie i zkonstruována, takže to nemůže nijak překvapovat. Není vůbec jisté, zda MOND nějak vystihuje fyzikální podstatu popisovaných jevů a zda zásah do Newtonových rovnic není příliš svévolný – MOND působí na první pohled poněkud neelegantně, současně však zavedení temné hmoty lze chápat také jako svévolný akt sloužící jen k tomu, "aby to vyšlo". Z jiného úhlu pohledu můžeme fyzikální zákon prostě chápat jako určitou výpočetní proceduru, která stejně nemá s nějakou "hlubinnou podstatou reality" co dělat (shoda s experimentem jako jediné kritérium přijatelnosti teorie).
Nicméně úvahy o povaze vědy nejsou tím jediným, co lze koncepci MOND vytknout. Další problém spočívá v tom, že v poslední době se na poli výzkumu temné hmoty snad podařilo dosáhnout určitých úspěchů. A nakonec, MOND sice modifikuje Newtonovy pohybové zákony, podle článku v Scientific American ale není jasné, jak by tento pohled šel včlenit do pojetí gravitace existujícího v rámci obecné teorie relativity.
Díky tomu zůstává koncepce MOND dnes přece jen mimo hlavní proud.

Poznámka: Zítra se podíváme na druhou zajímavost ze Scientific American 1/2004 – na sebevraždy.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru