Do redakce nám dorazilo listopadové číslo VTM/Science. Následuje stručný výběr témat, které nás zaujaly.
Gekoni spolu hrají kámen-nůžky-papír. V článku Jaroslava Petra si lze přečíst o různých strategiích, které používají gekoní samci (přístup k samičkám, bojovnost vůči jiným samcům, teritoriální chování…). Vtip je v tom, že strategie A poráží B, B je lepší než C, ale C opět než A (tedy podobný trojúhelník jako u hry kámen, nůžky, papír). Všechny tyto strategie jsou tedy evolučně přibližně stejně stabilní a přetrvávají vedle sebe. Normálně by se různé strategie mohly stát základem pro štěpení za vzniku nových druhů, nicméně toto u leguánů zatím neprobíhá – mj. proto, že samice nemají možnost dávat najevo své sexuální preference.
Jaroslav Petr také v článku Opeřený zlatý důl popsal slepice, kterým jsou vneseny geny umožňující syntézu lidských protilátek. Vajíčka se pak dají použít pro medicínské účely. Nejde ještě o realitu, nicméně tato technologie je již blízko.
Petra Soukupová v článku Malý mužský chromozom uvádí mechanismy, kterými si chromozom Y zajišťuje svoji existenci. Mj. se zde dočtete, proč neměly pravdu informace proskakující masmédii, podle kterých má chromozom Y před sebou už jen několik milionů let života.
Vladimír Karpenko popisuje kosmické "plachetnice" využívající k pohonu sluneční vítr. První takovou plachetnicí bude začátkem příštího roku sonda Cosmos 1, která ukáže, jaké jsou možnosti tohoto typu pohonu. Nicméně kromě slunečního větru bude sonda disponovat i dodatečným pohonným systémem.
Na obálce se slibuje článek o chytrých drogách (smart drugs), ten mě však bohužel značně zklamal, ježto nepřinesl žádné nové informace. Jinak časopis nebudu hodnotit, osobně mi zde i přes změněný titul "Science" přišlo zbytečně moc techniky (auta, letadla apod.), taktéž článek o Danikenovi blábolem, který by člověk čekal spíše v nějakém záhadologickém časopise atd.