Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Nanoantény zvýší účinnost solárních článků i do infračerveného spektra

***tisková zpráva České nukleární společnosti

Dosavadní fotovoltaické články dokáží využívat jen menší část spektra dopadající sluneční energie. Obvykle přeměňují na elektrický proud jen viditelné světlo, někdy také i ultrafialové paprsky. Tým vědců z americké Idaho National Laboratory vedený Stevem Novackem zkoumá cestu, jak na výrobu elektřiny využít i infračervené paprsky.

Novack a jeho kolegové navrhli miniaturní kovové antény ve tvaru spirál o rozměru několika nanometrů (milióntin milimetru). Jdou zhotovit nenáročným způsobem – lisováním na plastové podložky, které připomínají materiál na výrobu obvyklých plastových tašek. Výsledný produkt jde umístit prakticky na cokoliv – od povrchu karosérie automobilů až po kryty přenosných elektronických přístrojů.
Takové velmi pružné panely jednoho dne nahradí dosavadní komerční solární panely, které nyní přeměňují na elektřinu méně než 20 procent sluneční energie. Tým amerických vědců odhaduje, že jejich nanoantény dokáží tento poměr zvýšit až na 80 procent.
Zachycení energie záření v infračerveném spektru není novinkou, dlouho se však nedařilo najít způsob, jak využít tuto energii získanou v podobě střídavého napětí měnící směr za jednu vteřinu více než bilionkrát. Tým výzkumníků z Idaha, jejich spolupracovníci z University of Missouri a také ze společnosti MicroContinuum z Massachusetts nyní pracují na novém technickém řešení, které umožňuje převést vysokofrekvenční střídavý proud na stejnosměrný, vhodný například pro napájení elektronických a jiných přístrojů. Jedním z nadějných druhů nových vysokofrekvenčních usměrňovačů je speciální druh diod umístěných přímo ve středu každé spirální nanoantény.
Tyto lapače infračervených paprsků se dají využít také jako chladiče všech těles vydávajících teplo, od klimatizace budov až po chlazení počítačů. Infračervené paprsky generuje mnoho technologických procesů v průmyslu i v energetice – včetně dosavadní výroby elektřiny v elektrárnách spalujících například uhlí. Nový způsob využití tepla, často odpadního, může zlepšit efektivnost technologických procesů a možná i inspirovat k vývoji zcela nových druhů technologických zařízení.

Viz také:
Nová technologie změní okna v solární panely
Intel investuje do solární energie
Chlazení sníží náklady na koncentrátorové fotovoltaické buňky
Solární panely z křemíkových plátů

autor Václav Hanus, prezident ČNS


 
 
Nahoru
 
Nahoru