Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Neužitečnost vědy jako kritérium zajímavosti?

Matematik G. H. Hardy vysvětluje ve své Obraně, že čistá matematika je svým provozovatelům příjemná bez ohledu na praktickou užitečnost celého oboru – ba možná naopak právě pro onu neužitečnost.

Fyzikové, ekonomové či další vědci, inženýři a technologové samozřejmě využijí matematiku aplikovanou, ta však končí přibližně u pokročilého diferenciálního a integrálního počtu. Vyšší matematika je již neužitečná, pokud pomíjíme příjemné pocity, kterou přináší svým tvůrcům a několika zájemcům, jež jsou schopni spletité cestičky sledovat. Samotní matematikové byli velmi překvapeni, když se posléze v některých oblastech fyziky například ukázala použitelná maticová algebra či teorie grup – původně s něčím takovým vůbec nepočítali :-).

Hardy uvádí, že čistá matematika, založená vlastně na platónských formách, je jaksi neprůstřelná a nijak se nezatěžuje filosofickými otázkami, které komplikují život ostatním vědám. Židle může být shlukem atomů, ale také shlukem idejí (v mysli Boží, v mysli pozorovatele…) či ještě něčím jiným. Číslo je však definováno pouze samo sebou a nijak nezávisí na tom, zda odpovídá fyzikální realitě. Je prostě číslem, protože je v rámci systému takto definováno – a tečka.

Fyzikální realita je tak pouze jeden, navíc nepříliš podstatný aspekt matematických objektů (viz zde často citované úvahy o Tegmarkově katedrále). Matematických geometrií je celá řada, "prakticky" je použitelná pouze jedna jediná, která odpovídá tomuto světu. Matematická realita leží ve své obecnosti ale mimo tento svět a je prostě zábavné ji popisovat či pozorovat. Podle Hardyho jsou imaginární matematické vesmíry mnohem dokonalejší, zajímavější a estetičtější než ten fyzikální.

Vzhledem ke zjevné neužitečnosti svého oboru jsou matematici na rozdíl od řady jiných vědců vnitřně poctiví: obvykle nenamlouvají sobě ani jiným, že cílem jejich práce je nějak zlepšit svět. Naopak, jejich činnost má smysl sama o sobě, jejím motorem je dychtivost rozumu, touha poznat pravdu. Díky naprosté abstraktnosti vyšší matematiky jsou matematici také ušetřeni eventuálních úvah o možném zneužití svých objevů. Nezajímají se o to, co se s jejich myšlenkami stane dál.

Hardy uvádí, že dokonce i pro veřejnost platí, že jí mnohdy jde spíše o zajímavost než o praktickou použitelnost (asi vyjma takových věcí, jako jsou peníze či vlastní zdraví). Proto více lidí navštíví přednášku o prvočíslech či vykopávkách v Knóssu než o nové parní turbíně, třebaže poměr "užitečnosti" v úzkém slova smyslu je zde očividně opačný.

(Zdroj: G. H. Hardy: Obrana matematikova, Praha, Prostor, 1999)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru