Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Novoroční linky: Léčení devitalizačně i klasicky – Vulkány na Io – transplantace z prasat – Dolly je nemocná

První naklonovaná ovce Dolly onemocněla, zkoumáme vulkány na Jupiterově měsíci Io, léčí se devitalizačně i klasicky, pokrok se rýsuje na poli antraxových vakcín i léčby cukrovky (zde díky naklonovaným prasatům), kam směřuje podnebí v Austrálii – to je obsah naší první letošní porce odkazů.

Zajímavé výsledky přinesl výzkum vulkanické činnosti na Jupiterově měsíci Io. Více vědecká rubrika Tiscali.

Diskutuje se o tom, jaké výsledky poskytly devitalizační postupy provedené na zvířatech. Jako slibné je označuje Idnes.

Na totéž téma píší i Lidové noviny, jejichž článek však až příliš svádí k představě, že jde o všelék.

Pokrok ovšem nastává i v léčbě klasičtější. Slibná se v tomto ohledu zdá být zejména metoda IMRT, tedy radiační terapie s modulovanou intenzitou. Více píše opět Idnes.

Orgány z naklonovaných zvířat mohou být snadněji použitelné pro transplantace u lidí. O tom, jak naklonované vepři pomáhají s léčbou cukrovky, píše vědecká rubrika Ihned. Prasatům byl přitom odstraněn gen, který může být po transplantaci zodpovědný za odmítavou reakci organismu.

Ihned píše také o tom, že Izrael údajně vyvinul novou očkovací vakcínu proti antraxu. Stačí ji přitom aplikovat pouze jednou, na rozdíl od stávající situace, kdy bylo potřeba aplikací několik.

A na závěr dva linky z našeho oblíbeného New Scientist: Artritidu dostala první dáma světového klonování, ovce Doly.
Zabývali jsme se Austrálií a katastrofami, které tomuto dříve izolovanému kontinentu přinesli nejen králíci. New Scientist se soustřeďuje i na místní podnebné změny.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru