Nový obnovitelný zdroj elektřiny – déšť

Fyzika |

Je třeba najít takový materiál, který dopadající mechanickou energii kapek přemění na energii elektrickou. Chaillotův tým nechal zkrápět kapkami vody piezoelektrický plast. Získané množství elektřiny je ve srovnání s výkonem solárních panelů velmi skromné, ale pro napájení některých přístrojů postačí.




***oznámení České nukleární společnosti

Vědci z pracovišť francouzské Komise pro jadernou energetiku v Grenoblu objevili velmi neobvyklý obnovitelný zdroj elektřiny. Při zkoumání důsledků kondenzace par v chladicích věžích jaderných elektráren je napadlo „zapřáhnout“ kapky deště do výroby elektrické energie na napájení snímačů, které jsou jinak odkázány jen na energii ze solárních panelů.

Fyzikové nyní zkoumají každý přírodní jev, zda může posloužit k výrobě elektrické energie bez znečištění ovzduší sloučeninami uhlíku. Jean-Jacques Chaillot a jeho kolegové z francouzské Komise pro jadernou energetiku (CEA) v Grenoblu objevili, že existuje způsob jak zapřáhnout do výroby elektrické energie i déšť. Je ale třeba najít takový materiál, který dopadající mechanickou energii kapek přemění na energii elektrickou.
Chaillotův tým nechal zkrápět kapkami vody piezoelektrický plast a měřil vzniklé elektrické napětí. Získané množství elektřiny je ve srovnání s výkonem solárních panelů velmi skromné, ale pro napájení některých přístrojů a jejich částí zcela postačí, zvláště v noci, kdy solární panely nepracují.
Nový zdroj elektřiny se bude využívat pro senzory, které měří kvalitu životního prostředí na vzdálených a těžko přístupných místech, mohou ale posloužit v obdobných úlohách u mnoha technických zařízení. Jednou z aplikací je detekce usazenin vodního kamene, které vznikají uvnitř chladicích věží jaderných elektráren. Senzory měřící vrstvu vodního kamene budou poháněny elektřinou vyrobenou z mechanické energie deště kondenzovaných vodních par vyskytujících se v těchto chladicích věžích.
Další aplikací může být například pohon senzorů registrujících přítomnost a množství kapiček deště dopadající na přední sklo kabiny automobilů, které pak vydají signál k automatickému zapnutí stěračů.

Zdroj: Financial Times








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.