Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Oxid uhličitý lze lapit současně s uvolněním energie

Spotřebujeme při tom totiž více energie, než kolik se uvolní při jeho vzniku (např. spalováním fosilním paliv; čili na to, abychom uhlík vázali, ho musíme ještě více uvolnit spalováním).
Nyní byla navržena reakce působící až zázračně – uvolňuje se energie, váže se uhlík a navíc vznikají i dále použitelné produkty.
Vědci z Michigan Technological University navrhují nechat CO2 reagovat s nitridem lithia Li3N. Vzniká amorfní nitrid uhlíku (C3N4) a kyanamid lithia Li2CN2. První látka může posloužit jako polovodič, ze druhé lze připravit třeba hnojivo. Každopádně uhlík tím zmizel z plynné formy.
Pro zhodnocení celkové energetické bilance reakce je třeba ještě nějak získat Li3N. Ten lze připravit syntézou z prvků; jako celek pak „spřažená“ reakce bude dále exotermická (tj. v uzavřeném cyklu by šlo vyhřívat a ještě teplo využívat), ale otázkou je, jak získat Li (elektrolýza).
Reakce Li s N2 vyžaduje také čistý dusík (při použití vzduchu by lithium reagovalo s kyslíkem), což s sebou zase nese spotřebu energie při zkapalnění. Možná by šlo připravit Li3N z nějakých běžně se vyskytujících solí lithia?
Je ovšem každopádně možné, že autoři význam „své“ reakce nadhodnotili…

Zdroj: Phys.org + diskuse

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru