Žijeme na úsvitu 21. století, které, jak se zdá, bude stoletím nanovědy stejně tak, jako 19. století bylo stoletím páry a 20. století stoletím kosmonautiky a jaderné energie. Zdá se, že tak, jak lidstvo obracelo svou pozornost v minulém století do nekonečných dálek vesmíru, bude tomu v nadcházejícím století do jisté míry opačně. Naší touhou bude nahlédnout do tajů a závratných hloubek hmoty.
Myslíme si, že takový vývoj není ničím překvapivým, neboť se jedná o další vývojovou etapu ve snaze lidstva užívat dary přírody v podobě hmoty a energie, pokud možno, co nejefektivněji. Koneckonců tuto vizi vzpomenul geniální myslitel a nositel Nobelovy ceny za fyziku R. P. Feynman ve svém, dnes již legendárním, proslovu „There is Plenty of Room at the Bottom“ již v r. 1959.
Také v České republice bychom rádi přispěli adekvátním dílem k celosvětovému úsilí o poznání zákonitostí v oblastech nanometrické, resp. nanosekundové škály a jevů s nimi souvisejících, protínající široké spektrum dnešních klasických věd. Proto se zrodila sekce „Nanovědy a nanotechnologie“ při České společnosti pro nové materiály, která si jako první klade za cíl sjednotit osamocená česká pracoviště pracující v nanooblastech a poskytnout jejím pracovníkům adekvátní zázemí pro rozvíjení jejich dalších aktivit. Jak se ukazuje, vzhledem k značné finanční náročnosti špičkového nanovýzkumu (www.nano.gov), integrují se pracoviště podobného zaměření jak v ve státech EU, tak i USA. Myslíme si, že v České republice se bez integrace dříve či později rovněž neobejdeme. Zajištění dostatečné informovanosti, lidských a finančních zdrojů není v silách jednotlivce. Proto bychom touto formou rádi oslovili co možná nejvíce zájemců o moderní oblasti nanověd, kteří ať se již chtějí zabývat nanovědou profesionálně, či chtějí být informováni o nejmodernějších výsledcích nanověd pro jejich potenciální aplikovatelnost do svých oborů. Zejména bychom pak mezi sebou uvítali mladší kolegy a studenty, kteří se kolem sebe rozhlížejí po nějaké moderní, dobrodružné badatelské oblasti, ve které by se chtěli realizovat. Všechny vás mezi sebou rádi uvidíme bez ohledu na vaši oborovou příslušnost a jste srdečně zváni na naše akce (http://csnmt.fme.vutbr.cz/nano).
Ti z vás, kteří se rozhodnou stát se členy naší sekce „Nanovědy a nanotechnologie“ při ČSNMT, vyplněním níže uvedené přihlášky, budete průběžně informováni o aktivitách sekce, stejně jako řídícího výboru, podobných akcí spřátelených sekcí a organizací, včetně mezinárodních aktivit a kooperace. Rádi od vás uslyšíme konstruktivní návrhy na neustálé vylepšování práce celé sekce a jejího směřování, stejně jako vaše profesionální problémy, které se pokusíme ovlivnit. Nejschopnější z vás bychom pak rádi uvítali jako bližší spolupracovníky v nějaké z následujících podsekcí:
1) Politický aspekt rozvoje oboru
2) Vzdělávání na vybraných vysokých školách, česká terminologie v oblasti nanověd a nanotechnologií
3) Národní program výzkumu
4) Mezinárodní spolupráce
5) Pořádání a spolupořádání konferencí a seminářů
6) Popularizace oboru v široké veřejnosti
7) Rozšiřování členské základny sekce
8) Transfer nanotechnologií a nanomateriálů do praxe
Se srdečným pozdravem Mgr. Jaroslav Bačkovský
Tajemník řídicího výboru sekce „Nanovědy a nanotechnologie“ při ČSNMT
jback@iic.cas.cz
Přihláška do sekce „Nanovědy a nanotechnologie“ při ČSNMT
Titul, jméno, příjmení:
Datum a místo narození:
Adresa bydliště:
Tel./fax:
Adresa zaměstnavatele:
Tel./fax:
Mobilní telefon :
E-mail:
Profesionální oblasti zájmu:
Souhlasím se zasíláním informací sekce na uvedenou e-mailovou adresu: ano/ne
Datum:
Vyplněnou přihlášku zasílejte e-mailem: jback@iic.cas.cz
popř. poštou: Jaroslav Bačkovský
ÚACH AV ČR
Řež u Prahy
250 68
eventuelně faxujte: 2/ 2094 0161Přihláška do sekce – formulář k vyplnění ve formátu doc