Perlička: Kámen v curlingu rotuje podivně

Fyzika |

Zkuste roztočit sklenici a vyslat ji po barovém pultu; pak totéž udělejte s curlingovým kamenem. Zjistíte, že roztočení jedním směrem vyvolá v obou případech opačné zahnutí dráhy.

Perlička: Kámen v curlingu rotuje podivně



pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Curling je hra celkem zábavná, příjemně nenáročná a navíc dosud skrývá i nejedno fyzikální tajemství. Ukazuje se, že netriviální jevy najdeme i všude kolem nás, nemusíme se kvůli nim nořit do nitra černé díry.

Na curlingu je zajímavé především samotné chování jeho kamene (tj. to, co vypadá jako přerostlá čajová konvice). Zkuste roztočit sklenici a vyslat ji po barovém pultu; pak totéž udělejte s curlingovým kamenem. Zjistíte, že roztočení jedním směrem vyvolá v obou případech opačné zahnutí dráhy. Je to jev nezvyklý, takže dokonce hráči curlingu pokládají chování sklenice za nějaký trik.
Co se týče fyzikálních výkladů, vysvětleno je, jak se (různým skládáním tření) pohybuje sklenice, u curlingu ale nepanuje žádná všeobecná shoda. Uplatňuje se zde pouze tření? A závisí pak asymetrická velikost třecí síly na rozdílu mezi pravou a levou stranou kamene, nebo na rozdílu v silách působících ve předu a vzadu?
Jasné není ani to, zda se uplatní změna skupenství ledu. Působí přední část kamene na led dostatečným tlakem, aby klouzal po vodě? Přispějí snad k tomu ještě lidé, kteří před kamenem cestu umetají „košťaty“? K většímu tání ale možná ani nedochází a možné je i to, že i kdyby k němu docházelo, na pohybu by se nemělo projevit (plocha není hladká, takže i když by vznikla voda, byla by dole a kámen by dál jel po pevném skupenství). Jiná teorie říká, že k výkladu pohybu je třeba předpokládat, že kámen se setkává s úlomky ledu. Nejmenší ihned rozdrtí, největší odhodí stranou a ty střední jsou pak unášeny pod hranou kamene a odpovídají za jeho podivnou rotaci.

Mimochodem – zatím není známo ani to, zda se točící se a současně se posunující curlingový kámen v obou směrech pohybu musí zastavit současně. Není jasná závislost mezi mírou roztočení a toho, jak kámen uhne od přímé dráhy (nějaká závislost asi je, ale ne moc jasná, zdá se, že mírně větší roztočení zakřivení dráhy neovlivní). Naopak míru odchylky od přímé dráhy zvyšuje zametání před kamenem, které tedy profesionálové používají nejen proto, aby ovlivnili délku „dojezdu“.

Zdroj: Jay Ingram: Rychlost medu a jiná věda každodenního života, Oldag, Ostrava 2007

Poznámka: Je mezi čtenáři nějaký zkušenější hráč curlingu?



Úvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.