Nápad poručit dešti pomocí laseru není nijak nový, viz např. pár let starý článek Laserový paprsek přivolá déšť.
Výzkumníci z University of Central Florida a University of Arizona nyní zase o kousek pokročili. Přišli s nápadem pomoci „hlavnímu“ paprsku pomocnými paprsky, které by sloužily jako zásobník energie (?), chránily ionizovaný kanál a zvýšily dosah; vnitřní paprsek by měl být de facto obklopen ochrannou „trubicí“. Pomocí jediného zařízení by tak mohlo být možné ovládat počasí nejen na jednom místě, ale na rozsáhlejším území; zatím v desítkách, později i stovkách metrů (což ale na pohled příliš rozsáhle nepůsobí).
Článek o nové technice byl publikován v Nature Photonics. Mimochodem, uvádí se zde, že laserem by takto šlo vyvolat nejen déšť, ale i spustit bouřku s hromy a blesky. Kromě ovládání počasí by nová technika prý mohla najít využití i pro senzory či spektrofotometrii na větší vzdálenost.
Zdroj: Phys.org
Fyzikální princip je (subjektivně) poněkud neuchopitelný. Jak by se vůbec vytvářel svazek paprsků v podobě mezikruží? Vyplatí se toto energeticky víc než paprsky vedle sebe, než 1 paprsek pořádně energetický či paprsky rychle za sebou po stejné dráze? „Ochranný paprsek“ může zabránit okolním molekulám (chladným apod.), aby se dostaly i do vnitřní „trubky“?
Původní zdroj