Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Připraven první magnetický monopól

Jeho vlastnosti byly podobné tomu, co v roce 1931 předpověděl Paul Dirac. Prý ovšem stále nešlo o „pravý monopól“ (i původní zdroj používá hojně uvozovky), ale pouze cosi ho připomínajícího, existujícího jen v rámci materiálu (?). Magnetické víry vytvářejí magnetické pole, které je sice „nepravé“ (?), nicméně lze změřit a ovlivňuje elektrony.
Původní magnetický vír nese magnetické pole; pokud dva víry splynou do jednoho, nutných důsledkem je podle vědců existence magnetického monopólu.
Předpokládá se, že magnetické monopóly („přírodní“) mohly existovat v raném vesmíru. Značně výstřední teorie pak dává absenci monopólů v našem okolí dokonce do hypotetického vztahu s mimozemskými civilizacemi (chování létajících talířů – tedy těch případů, kdy se nenašlo jiné vysvětlení – prý působí dojmem, jako by využívaly monopóly coby zdroj energie; druhá konstrukce – monopóly kolem nás mohou chybět, protože je nějaká civilizace vytěžila; viz zde).
Článek, jehož hlavními autory jsou vědci z Univerzity v Kolíně nad Rýnem a prof. Eng z univerzity v Drážďanech, byl publikován v Science.
Mimochodem ale magnetický monopól prý nevyřešil další Diracovu záhadu – vztah magnetického pole a protonů.
Omluva za případná (téměř jistá) zkreslení, původní text viz zde.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Magnetické víry se zkoumají i jako možný základ budoucích počítačových pamětí, a to i v ČR. Viz tento článek.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru