Prosincový Vesmír: Jantary

Biologie |

Nejstarší nalezený jantar vůbec pochází ze spodní křídy (cca 135 milionů let) a nalézáme ho především na území dnešního Libanonu.




Prosincový Vesmír podle mého názoru nijak nevybočuje ze svého standardu, tedy 1-2 zajímavé články na číslo.

Subjektivně mi tentokrát jako jediný skutečně zajímavý a zároveň čtivě napsaný přišel článek Jakuba Prokopa "Jantarová okna do minulosti". Pojednává se v něm o historii jantaru (součástí tohoto vydání Vesmíru je i mapa starých obchodních stezek vedoucích přes české území – jantarová je z nich jasně nejznámější). Nejstarší dosud známé amulety a ozdoby z jantaru jsou staré 37 tisíc let.
Nejznámější baltský jantar pochází z vymřelého druhu jehličnanu označovaného Pinnus succinifera, který rostl před 50-35 miliony let. I přes latinské označení měl však tento strom možná k borovici dosti daleko – snad šlo o pamodřín. Dnes existuje hned několik dřevin, kterým složení jejich pryskyřice umožňuje fosilizovat v jantar, např. kopáloň indická a kurbaryl obecný (jako kopály se označují jantary mladší než 2 miliony let – označení "kopál" se často používá také pro surovinu řady civilizací předkolumbovské Ameriky, v těchto případech může však jít stejně dobře o kopál jako o jantar).
Nejstarší nalezený jantar vůbec pochází ze spodní křídy (cca 135 milionů let) a nalézáme ho především na území dnešního Libanonu. Druhohorní jantar je zajímavý hlavně tím, že ukazuje, jak se lišil tehdejší hmyz (nejčastější nález v jantaru) od současných druhů a rodů. Ačkoliv se druhohory označují jako věk dinosaurů oproti třetihornímu věku savců, odlišností mezi oběma obdobími bylo mnohem více – např. druhohorní vláda nahosemenných rostlin oproti pozdější rostlinám krytosemenným, v moři žijící hlavonožci amonité a belemnité, ale také hmyz.
Nicméně již druhohorní nálezy z jantaru potvrzují tehdejší existence společensky žijícího hmyzu, předchůdců dnešních včel a mravenců.

Mimochodem – zájemci o problematiku ztracené jantarové komnaty zřejmě zaznamenali zprávu, že tato byla ne sice znovunalezena, ale podle původní dokumentace rekonstruována.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.