Planeta Venuše se v těchto dnech na večerní obloze nápadně blíží k neméně zářivému Jupiteru. Blízko si samozřejmě budou pouze při pohledu z naší planety, jinak je dělí propastná vzdálenost. To ale neznamená, že to nebude čarokrásná podívaná.
Naopak! Na přelom listopadu a prosince jsme připravili mimořádné pozorování tohoto úkazu. Za jasného počasí se na obě planety díváme našimi velkými dalekohledy od 25. listopadu do 5. prosince každý den od 18 hodin.
Aby toho nebylo málo, v pondělí 1. prosince, kdy si budou obě planety úhlově nejblíže, se k nim přidá i Měsíc. Při pohledu z České republiky dokonce dojde k zákrytu Venuše! Výjimečný úkaz začne po 17. hodině a 10. minutě našeho času. Venuši zahlédneme u levého, Sluncem neosvětleného okraje měsíčního disku. Vzápětí při pohledu pouhýma očima uvidíme, jak se půl minuty zář Venuše pomalu zeslabuje, až se schová za Měsícem. Ještě zajímavější pohled nám zprostředkuje dalekohled, ve kterém bude patrno, jak nerovný měsíční okraj pomalu zakrývá osvětlenou část Venuše. Planeta by se měla u spodního, osvětleného kotouče Měsíce znovu objevit po 18. hodině a 26. minutě. Ve výhledu nám však bude tentokrát vadit příliš malá výška nad obzorem.
Během pozorování si však můžeme všimnou i jiného zajímavého jevu: Sluncem přímo neosvětlené části měsíčního disku. Znamená to, že by měl Měsíc vlastní zdroj světla? Nebo, že má atmosféru, ve které se sluneční světlo rozptyluje a ozařuje tak oblasti, kde nastala měsíční noc? Nikoli. V době krátce po měsíčním novu je totiž při pohledu z Měsíce Země v úplňku. Vzhledem k tomu, že je naše planeta výrazně větší, na měsíčním nebi svítí dvacetkrát až stokrát více než Měsíc. Popelavý svit, jak se tomuto jevu také říká, tedy není nic jiného než sluneční světlo odražené Zemí k Měsíci a zase zpět.
Setkání Jupiteru s Venuší se odehrává zhruba jednou do roka. Ne vždy ale máme na takový úkaz tak skvělý výhled. Další příležitost například dostaneme 16. února 2010, v té době však budou obě planety pouze 9 úhlových stupňů od Slunce a tudíž se beznadějně ukryjí v jeho oslnivé záři. Také setkání 11. května 2011 znesnadní příliš světlá obloha.
K mimořádnému úkazu jsme připravili krátké video názorně vysvětlující, co všechno se bude na obloze dít. Ke shlédnutí je na našich www stránkách http://www.hvezdarna.cz
Těšíme se nashledanou na Kraví hoře!
Viz také:
Měsíc 18. června zakryje Venuši
Byla Venuše kdysi podobnější Zemi?