Sluneční paprsky lícují nejen ve Stonehenge.
Giulio Magli a Luisa Ferro z Politecnico of Milan přišli s další „archeoastronomickou“ teorií. Egyptská Alexandrie byla dle nich vyprojektována s přihlédnutím ke kalendáři. Nešlo však o slunovrat nebo rovnodennost, ale rovnou o datum narození jejího zakladatele.
Město, založené roku 331 př. n. l., nebylo zarovnáno se Středozemním mořem. Hlavní třída víceméně pravoúhlé sítě (původní článek uvádí Canopic road – to jako „nebeská“, nebo od kanop, egyptských nádob na vnitřnosti?) se má naopak krýt (odchylka méně než půl stupně) s paprskem vycházejícího slunce k datu 20. července 356 př. n. l. juliánského kalendáře. Což je, samozřejmě s určitou mírou nejistoty, i datum Alexandrova narození.
Orientace hlavní třídy má mít vztah zřejmě i ke „královské hvězdě“ Regulus v souhvězdí Lva.
Hypotéza by podle autorů mohla pomoci i při zatím neúspěšných pokusech lokalizovat Alexandrův hrob. Alexandrovo tělo ukradl a do Egypta dopravil Ptolemaios I. během bojů a zmatků pro králově smrti. Nejprve byl pohřben zřejmě v Memfidě, za Ptolemaia II. pak bylo tělo přeneseno právě do Alexandrie. Alexandrovy ostatky měly být uloženy do zlaté skřínky a skleněného sarkofágu.
Místo bylo známo a navštěvováno jako turistická atrakce ještě v době římské, pak se však příslušná informace ztratila. Alexandria prošla několika vlnami rozsáhlého ničení, ostatně za své vzala i slavná alexandrijská knihovna.
Článek byl publikován v Oxford Journal of Archaeology.
Poznámka: Lehce politická otázka, město se zakládalo během tažení, kdy Peršané ještě nebyli poraženi. Alexandr dosud rozhodně otevřeně nevyžadoval žádné božské pocty orientálních vladařů. Kdo by architektům dal takový příkaz? (Nebo se snad drželi nějakých místních egytpských tradic?)
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.