Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Starověkou Olympii prý zničila vlna tsunami

Olympie se nachází celkem daleko ve vnitrozemí, navíc ve zvlněném terénu, což by městu před ničivou vlnou z moře mělo zajišťovat bezpečí. Profesor geografie Andreas Vött z Johannes Gutenberg University v německém Mainzu je však přesvědčen o opaku.

Olympie byla znovuobjevena před asi 250 lety. Místo se nacházelo pod nánosem písků a dalšího usazeného materiálu, který měl místy tloušťku až 8 metrů. Složení sedimentů podle Vötta ovšem neodpovídá tomu, jako kdyby místo zaplavila nedaleká řeka Kladeos. Tradiční výklad předpokládá přitom právě takový scénář: Místo zničilo zemětřesení v roce 551 a pak po postupně překryly nánosy řeky Kladeos.

Malá říčka na takový výkon ale údajně nemá. A hlavně, v sedimentu se mají ve velkém nacházet mikroorganismy i další obsah, který má jednoznačně dokazovat jeho mořský původ. No a protože Olympie leží 33 metrů nad hladinou moře, jako jediné možné vysvětlení se údajně nabízí ničivá vlna tsunami…

Během posledních cca 7 000 let podle výsledků geologického průzkumu údajně vlna tsunami toto místa zasáhla několikrát (ve východním Středomoří jsou vůbec běžné), za zkázu města je odpovědná ta poslední v 6. století. Dalším důkazem takového scénáře má být i umístění sloupů Diova chrámu, které neležely vedle sebe ani na sobě, jak by to odpovídalo zemětřesení, ale „volně plavaly“ v sedimentu.

 

Zdroj: Eurekalert, Johannes Gutenberg-Universität Mainz

 

Poznámky:

– Co se týče samotného zániku Olympie a místních památek, roli sehrála i destrukce po zákazu pohanských kultů ze strany křesťanů, obdobně jako v Athénách, Alexandrii apod. Poslední olympijské hry se konaly v roce 393 n. l., rok poté je císař Theodosius zakázal.

– Kolem roku 380 plenili Řecko i Malou Asii Gótové. Možná destrukce i v souvislosti s jejich vpádem?

– Wikipedia.cz uvádí, že v roce 426 byl vydán rozkaz ke zbourání chrámů a soch v Olympii. K ničivým zemětřesením, které předpokládá tradiční výklad, pak mělo dojít dvakrát v 6. století.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru