Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Tajemné atraktory a teorie chaosu

Atraktor kupodivu není žádný módní doplněk, který by měl zvýšit něčí přitažlivost. Nicméně s přitažlivostí toto slovo nějak opravdu souvisí…
Co je to tedy atraktor? Dráha kyvadla, které podléhá tření, se nakonec přiblíží nějakému bodu, v němž se kyvadlo zastaví. Oním cílovým stavem bude v tomto případě těžiště. Kyvadlo je do tohoto bodu přitahováno (anglicky to attract) a dle tohoto přitahování dostal atraktor i jméno. Můžeme tedy říct, že atraktor je něco jako cílový/konečný stav systému.
Atraktor je důležitým pojmem v rámci teorie chaosu, která se vesměs zabývá popisem nelineárních a složitě předvídatelných systémů. Jedním z případů podobných výše zmíněnému kyvadlu je chladnutí čaje. Atraktorem je v tomto případě samozřejmě teplota místnosti (pro zjednodušení předpokládejme, že ta je konstantní a díky čaji se nijak nezvýší) a časem, v němž se teploty vyrovnají, pak je nekonečná hodnota. Jakou však bude mít čaj teplotu v určité konkrétní budoucí době?
Některé úvahy na toto téma jsou dosti elementární, například to, že rychlost chladnutí bude záviset na rozdílu teplot (na gradientu), takže čaj bude nejrychleji chladnout na počátku. Ukazuje se však, že udělat nějakou obecnější předpověď je dosti obtížné a pokud čaj ještě ke všemu budeme míchat, stává se náš úkol téměř nemožným.
Teorie chaosu popisuje právě takovéto "nedeterministické" systémy a odhaluje ve zmatku mnohdy překvapivé stopy řádu. Řád má obvykle podobu matematického jazyka, kromě atraktorů jsou dílem teorie chaosu například i populární fraktály.
Nejzajímavějším případem atraktoru je tzv. "podivný atraktor", což je slovní spojení natolik sugestivní, že mezi tvůrci teorie chaosu dokonce došlo ke sporům ohledne autorství tohoto výrazu. :-)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru